USA skruer op for midlerne til kvanteteknologi-forskning som et led i cybersikkerhedsoprustningen

Snart er der endnu flere midler til forskere, der beskæftiger sig med kvanteteknologi i USA. Kvantecomputere bliver nemlig snart de nye våben i den digitale cyberkrig.

Artikel top billede

Der foregår lige nu et kapløb mellem verdens store nationer, og USa har netop annonceret sin seneste træk. Det handler om udvikling på kvanteteknologi-området.

Den der vinder dette vinder også i diciplinerne kunstig intelligens, materialevidenskab og kemi og ikke mindst cybersikkerhed.

Det skriver Reuters.

Det Hvide Hus har onsdag lanceret en liste over foranstaltninger til støtte for kvanteteknologi i USA. Samtidig udstikker man tiltag til at øge cybersikkerheden for at forsvare sig mod den næste generation af supercomputere.

Kvantecomputere kan fungere millioner af gange hurtigere end nutidens avancerede supercomputere. I modsætning til en klassisk computer, som udfører beregninger en ad gangen, kan en kvantecomputer udføre mange beregninger på samme tid.

Biden vil også underskrive et nationalt sikkerhedsmemorandum, der skitserer administrationens plan for at adressere de risici, som kvantecomputere udgør for USAs cybersikkerhed.

En højtstående embedsmand i administrationen udtaler, ifølge Reuters, at forskning viser, at kvantecomputere snart vil nå en tilstrækkelig størrelse og dét sofistikerede niveau, der er nødvendigt for at bryde meget af den kryptografi, der i øjeblikket sikrer digital kommunikation på internettet.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS