Legendarisk Google-investor foretager historisk stor milliard-donation: Klima bliver det nye it, siger han

Silicon Valley-investoren John Doerr forudser, at klimaforskning bliver et af de hotteste nye forskningsområder og bliver en magnet for unge studerende i fremtiden. Derfor er han nu klar med en kæmpe donation til Stanford University i Californien.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Den legendariske Silicon Valley-investor John Doerr, der betegnes som en af de mest succesfulde investorer i amerikansk tech-historie, har doneret 7,7 milliarder kroner til Stanford University.

Donationen skal bruges til at etablere et nyt institut, der fokuserer på klima og bæredygtighed.

Stanford University, der ligger i Silicon Valley-byen Palo Alto har gennem tiden udklækket nogle af tidens mest betydningsfulde it-iværksættter.

Men ifølge John Doerr er vi nu på vej ind i en tid, hvor klimaforskning kommer til at afløse datalogien, som den disciplin, der for alvor kommer til at skabe forandring i verden.

”Klima og bæredygtighed kommer til at blive den nye datalogi. Det er hvad de unge mennesker af alle de rigtige grunde ønsker at bruge deres liv på at arbejde med,” siger John Doerr i interview med den amerikanske avis New York Times.

Har ejet 12 procent af Google

John Doerr vurderes til at have en formue på cirka 80 milliarder dollar, og han har opbygget sin formue gennem store og tidlige investeringer i nogle af verdens mest betydningsfulde selskaber.

Eksempelvis købte han i 1999 12 procent af Google for blot 83 millioner kroner. Til sammenligning har selskabet i dag en markedsværdi på mere end 11 billioner kroner.

Udover investeringen i Google har han også investeret i selskaber som Amazon, Netscape og Slack.

Historisk stor donation

John Doerrs donation er ifølge New York Times den næststørste, der nogensinde har foretaget til en uddannelsesinstitution og den allerstørste som nogensinde er blevet doneret til etableringen af et helt nyt institut på et universitet.

Det nye institut på Stanford University får navnet Stanford Doerr School of Sustainability.

John Doerr er ikke den eneste ultrarige person, som i disse år donerer store summer til kampen mod klimaforandringer. Amazon-stifteren Jeff Bezos sagde i fjor, at han forpligtede sig til at donere 10 milliarder dollar fra sin egen formue til en ny kimafond med navnet Bezos Earth Fund.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS