Legendarisk Google-investor foretager historisk stor milliard-donation: Klima bliver det nye it, siger han

Silicon Valley-investoren John Doerr forudser, at klimaforskning bliver et af de hotteste nye forskningsområder og bliver en magnet for unge studerende i fremtiden. Derfor er han nu klar med en kæmpe donation til Stanford University i Californien.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Den legendariske Silicon Valley-investor John Doerr, der betegnes som en af de mest succesfulde investorer i amerikansk tech-historie, har doneret 7,7 milliarder kroner til Stanford University.

Donationen skal bruges til at etablere et nyt institut, der fokuserer på klima og bæredygtighed.

Stanford University, der ligger i Silicon Valley-byen Palo Alto har gennem tiden udklækket nogle af tidens mest betydningsfulde it-iværksættter.

Men ifølge John Doerr er vi nu på vej ind i en tid, hvor klimaforskning kommer til at afløse datalogien, som den disciplin, der for alvor kommer til at skabe forandring i verden.

”Klima og bæredygtighed kommer til at blive den nye datalogi. Det er hvad de unge mennesker af alle de rigtige grunde ønsker at bruge deres liv på at arbejde med,” siger John Doerr i interview med den amerikanske avis New York Times.

Har ejet 12 procent af Google

John Doerr vurderes til at have en formue på cirka 80 milliarder dollar, og han har opbygget sin formue gennem store og tidlige investeringer i nogle af verdens mest betydningsfulde selskaber.

Eksempelvis købte han i 1999 12 procent af Google for blot 83 millioner kroner. Til sammenligning har selskabet i dag en markedsværdi på mere end 11 billioner kroner.

Udover investeringen i Google har han også investeret i selskaber som Amazon, Netscape og Slack.

Historisk stor donation

John Doerrs donation er ifølge New York Times den næststørste, der nogensinde har foretaget til en uddannelsesinstitution og den allerstørste som nogensinde er blevet doneret til etableringen af et helt nyt institut på et universitet.

Det nye institut på Stanford University får navnet Stanford Doerr School of Sustainability.

John Doerr er ikke den eneste ultrarige person, som i disse år donerer store summer til kampen mod klimaforandringer. Amazon-stifteren Jeff Bezos sagde i fjor, at han forpligtede sig til at donere 10 milliarder dollar fra sin egen formue til en ny kimafond med navnet Bezos Earth Fund.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics