Legendarisk Google-investor foretager historisk stor milliard-donation: Klima bliver det nye it, siger han

Silicon Valley-investoren John Doerr forudser, at klimaforskning bliver et af de hotteste nye forskningsområder og bliver en magnet for unge studerende i fremtiden. Derfor er han nu klar med en kæmpe donation til Stanford University i Californien.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Den legendariske Silicon Valley-investor John Doerr, der betegnes som en af de mest succesfulde investorer i amerikansk tech-historie, har doneret 7,7 milliarder kroner til Stanford University.

Donationen skal bruges til at etablere et nyt institut, der fokuserer på klima og bæredygtighed.

Stanford University, der ligger i Silicon Valley-byen Palo Alto har gennem tiden udklækket nogle af tidens mest betydningsfulde it-iværksættter.

Men ifølge John Doerr er vi nu på vej ind i en tid, hvor klimaforskning kommer til at afløse datalogien, som den disciplin, der for alvor kommer til at skabe forandring i verden.

”Klima og bæredygtighed kommer til at blive den nye datalogi. Det er hvad de unge mennesker af alle de rigtige grunde ønsker at bruge deres liv på at arbejde med,” siger John Doerr i interview med den amerikanske avis New York Times.

Har ejet 12 procent af Google

John Doerr vurderes til at have en formue på cirka 80 milliarder dollar, og han har opbygget sin formue gennem store og tidlige investeringer i nogle af verdens mest betydningsfulde selskaber.

Eksempelvis købte han i 1999 12 procent af Google for blot 83 millioner kroner. Til sammenligning har selskabet i dag en markedsværdi på mere end 11 billioner kroner.

Udover investeringen i Google har han også investeret i selskaber som Amazon, Netscape og Slack.

Historisk stor donation

John Doerrs donation er ifølge New York Times den næststørste, der nogensinde har foretaget til en uddannelsesinstitution og den allerstørste som nogensinde er blevet doneret til etableringen af et helt nyt institut på et universitet.

Det nye institut på Stanford University får navnet Stanford Doerr School of Sustainability.

John Doerr er ikke den eneste ultrarige person, som i disse år donerer store summer til kampen mod klimaforandringer. Amazon-stifteren Jeff Bezos sagde i fjor, at han forpligtede sig til at donere 10 milliarder dollar fra sin egen formue til en ny kimafond med navnet Bezos Earth Fund.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S