Intel har arbejdet i årevis på at få foden ind i grafikkort-branchen: Sådan yder det første Arc-grafikkort fra selskabet

Nu er en ny spiller rykket ind i grafikkortbranchen. Vi undersøger om Intels debut er noget værd.

Artikel top billede

(Foto: Intel pr)

I lang tid var de kun to. Nu er de tre.

Efter to årtiers duopol, er AMD og Nvidia ikke længere de to eneste storspillere på markedet for grafikkort.

Den nye udfordrer er ingen ringere end Intel, som nu er klar med sine første dedikerede grafikkort siden det kortvarigt forsøgte sig genren omkring årtusindskiftet.

Første skud fra stammen er selskabets A300M kollektion tiltænkt bærbare og kompakte maskiner. Her er Intels Arc A370M indtil videre den stærkeste model, med højere frekvenser og en tredjedel flere regneenheder end lillebror A350M.

Denne skal altså ikke bide skeer med klodens mægtigste og stærkeste, men den derimod dyste mod førende prisvenlige kort som Nvidias RTX 3050.

Herunder får du at se, hvordan den klarer sig i den duel i test foretaget af Computerworlds søstermedie, PCWorld.

Store forskelle

Den første disciplin som Intels nye grafikkort dyster i er i benchmark-programmet 3DMark Time Spy, hvor den formår at overhale de RTX 3050 baserede maskiner, mens den overhales af de kraftigere RTX 3050 Ti og RTX 3060 baserede bærbare.

Når det gælder deciderede spil, synes bærbare med RTX 3050 grafikkortene ombord at trække fra Intels nye darling.

I spil som Final Fantasy XIV rykker RTX 3050 netop forbi den Arc 370M baserede maskine fra MSI. Arc kortet kommer heller ikke til at distancere det relativt stærke indbyggede grafikkort fra Intel selv, Iris Xe.

Intels første sejr over RTX 3050 i et decideret spil kommer i Shadow of the Tomb Raider, hvor der leveres meget tæt på de forjættede 60 fps, der skal til for at spil virker nogenlunde flydende.

Helt uspilleligt bliver det dog i nyere, mere avancerede spil som Metro Exodus, hvor der først leveres spilbar ydelse med det tre gange kraftigere RTX 3060. Den store forskel kan dog delvis forklares ved at både Arc 370M og RTX 3050 alene er udstyret med fire gigabyte hukommelse.

Den sidste disciplin omhandler ikke spil, men videoproduktion, hvor grafikkorts store regneevne udnyttes til at forkorte den tid, det tager at redigere video.

I Topaz Video Enhancer klares opgaven næsten fire gange hurtigere end uden et dedikeret grafikkort, mens Intel kortet formår at placere sig lunt halvvejs mellem Nvidias RTX 3050 og RTX 3060 kort.

Rimelig start

Mens Intel altså ikke synes at kunne entydigt hæve sig over Nvidias RTX 3050, gør kortet en anstændig figur overfor det populære grafikkort.

Og dermed har Intel et udgangspunkt, forud for at det første mellemklassekort fra selskabet udkommer, et Arc A550M som med dobbelt op på hukommelse og regnekerner bør kunne bide skeer med Nvidias populære RTX 3060 kort.

To forhold mangler dog fortsat at blive afdækket, før Intels nye sats kan vurderes entydig. Den ene er strømforbruget, som bliver stadig mere vigtig i en tid, hvor der puffes til, hvor meget et grafikkort overhovedet må sluge af strøm

Den anden afgørende faktor er Intels software-understøttelse af hardware og spil, da den kan have afgørende betydning for, hvorvidt et spil kan afvikles gnidningsfrit.

Her mangler Intel at bevise, at de har den ekspertise og det samspil med udviklerne, der skal til for at være med i spillet om gamerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S