Morten Steiner stopper som CIO hos PFA: Bliver topchef for dansk it-selskab

Morten Steiner siger nu farvel til sin stilling som CIO hos PFA til fordel for et job som administrerende direktør i et dansk it-selskab.

Artikel top billede

Pensionskassen PFA skal til at se sig efter en ny CIO, for Morten Steiner er fløjet fra reden.

Han har nemlig landet en stilling som administrerende direktør hos Insurance Business Application (IBA), der hører hjemme på Amager.

Her havde Morten Steinar første arbejdsdag mandag 16. maj denne uge.

Det skriver IBA i en meddelelse til Computerworld.

Morten Steinar vil overtage stafetten fra Michael Koehn Milland, der indtil nu har vræet CEO. Han fortsætter dog sit engagement som investor i selskabet.

Siden januar 2019 har Morten Steiner været CIO for PFA Pension, der er en af landets største pensionskasser.

Morten Steiners CV prydes desuden af erfaring fra sin tid som partner hos Accenture og direktørstillinger hos Tia Technology, Avanade og Edlund.

"Jeg er glad for at byde velkommen til Morten som CEO hos IBA. Morten vil, sammen med et stærkt ledelseshold, være en vital del af at skulle styrke vores strategiske fokus på at lande nye kunder og udvide med vores eksisterende kunder verden over," siger Nielse Mortensen, bestyrelsesformand i IBA, i meddelelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS