Morten Steiner stopper som CIO hos PFA: Bliver topchef for dansk it-selskab

Morten Steiner siger nu farvel til sin stilling som CIO hos PFA til fordel for et job som administrerende direktør i et dansk it-selskab.

Artikel top billede

Pensionskassen PFA skal til at se sig efter en ny CIO, for Morten Steiner er fløjet fra reden.

Han har nemlig landet en stilling som administrerende direktør hos Insurance Business Application (IBA), der hører hjemme på Amager.

Her havde Morten Steinar første arbejdsdag mandag 16. maj denne uge.

Det skriver IBA i en meddelelse til Computerworld.

Morten Steinar vil overtage stafetten fra Michael Koehn Milland, der indtil nu har vræet CEO. Han fortsætter dog sit engagement som investor i selskabet.

Siden januar 2019 har Morten Steiner været CIO for PFA Pension, der er en af landets største pensionskasser.

Morten Steiners CV prydes desuden af erfaring fra sin tid som partner hos Accenture og direktørstillinger hos Tia Technology, Avanade og Edlund.

"Jeg er glad for at byde velkommen til Morten som CEO hos IBA. Morten vil, sammen med et stærkt ledelseshold, være en vital del af at skulle styrke vores strategiske fokus på at lande nye kunder og udvide med vores eksisterende kunder verden over," siger Nielse Mortensen, bestyrelsesformand i IBA, i meddelelsen.

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job