Twitter afviser at acceptere lavere købstilbud fra Elon Musk

På trods af spekulation om en lavere salgspris, slår det sociale medie Twitter nu fast, at selskabet planlægger at gennemføre handlen til den aftalte pris.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Stemingen er alt andet end god mellem Elon Musk og ledelsen af Twitter, der ellers for nylig accepterede et købstilbud fra Tesla-milliardæren.

Og stemningen bliver næppe meget bedre lige foreløbigt.

For Twitter afviser nu al spekulation om at sælge selskabet til Elon Musk for en lavere pris end den allerede aftalte.

Vil sælge til aftalt pris

I en meddelelse til det amerikanske børstilsyn SEC oplyser Twitter således, at selskabet fortsat agter ”at gennemføre handlen til den aftalte pris og de aftale kritierier.”

Spekulationen om en lavere købspris er opstået efter, at Elon Musk har meddelt, at han sætter sit opkøb af Twitter på pause, selvom han har forpligtiget sig til at gennemføre handlen.

Trækker han sig fra handlen står han ifølge aftalen til at skulle betale en bod på én milliard dollar.

Elon Musk kræver bevis

Handlen vil ifølge Elon Musk kun blive gennemført til den aftalte pris, hvis Twitter kan bevise at såkaldte spam-konti udgør mindre end fem procent af brugerbasen.

Noget som Elon Musk vil have foretaget en ekstern undersøgelse af.

Den dårlige stemning nåede efter alt at dømme et foreløbigt bundniveau i mandags, da Twitters administrerende direktør Parag Agrawal på Twitter oplyste, at Twitter interne estimater er at antallet af spam-konti er mindre end fem procent, og at han ikke mente, at det ville lave retvisende eksterne estimater.

Den påstand besvarede Elon Musk med en emoji af en – ja undskyld udtrykket – lort.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS