Twitter afviser at acceptere lavere købstilbud fra Elon Musk

På trods af spekulation om en lavere salgspris, slår det sociale medie Twitter nu fast, at selskabet planlægger at gennemføre handlen til den aftalte pris.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Stemingen er alt andet end god mellem Elon Musk og ledelsen af Twitter, der ellers for nylig accepterede et købstilbud fra Tesla-milliardæren.

Og stemningen bliver næppe meget bedre lige foreløbigt.

For Twitter afviser nu al spekulation om at sælge selskabet til Elon Musk for en lavere pris end den allerede aftalte.

Vil sælge til aftalt pris

I en meddelelse til det amerikanske børstilsyn SEC oplyser Twitter således, at selskabet fortsat agter ”at gennemføre handlen til den aftalte pris og de aftale kritierier.”

Spekulationen om en lavere købspris er opstået efter, at Elon Musk har meddelt, at han sætter sit opkøb af Twitter på pause, selvom han har forpligtiget sig til at gennemføre handlen.

Trækker han sig fra handlen står han ifølge aftalen til at skulle betale en bod på én milliard dollar.

Elon Musk kræver bevis

Handlen vil ifølge Elon Musk kun blive gennemført til den aftalte pris, hvis Twitter kan bevise at såkaldte spam-konti udgør mindre end fem procent af brugerbasen.

Noget som Elon Musk vil have foretaget en ekstern undersøgelse af.

Den dårlige stemning nåede efter alt at dømme et foreløbigt bundniveau i mandags, da Twitters administrerende direktør Parag Agrawal på Twitter oplyste, at Twitter interne estimater er at antallet af spam-konti er mindre end fem procent, og at han ikke mente, at det ville lave retvisende eksterne estimater.

Den påstand besvarede Elon Musk med en emoji af en – ja undskyld udtrykket – lort.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S