Twitter afviser at acceptere lavere købstilbud fra Elon Musk

På trods af spekulation om en lavere salgspris, slår det sociale medie Twitter nu fast, at selskabet planlægger at gennemføre handlen til den aftalte pris.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Stemingen er alt andet end god mellem Elon Musk og ledelsen af Twitter, der ellers for nylig accepterede et købstilbud fra Tesla-milliardæren.

Og stemningen bliver næppe meget bedre lige foreløbigt.

For Twitter afviser nu al spekulation om at sælge selskabet til Elon Musk for en lavere pris end den allerede aftalte.

Vil sælge til aftalt pris

I en meddelelse til det amerikanske børstilsyn SEC oplyser Twitter således, at selskabet fortsat agter ”at gennemføre handlen til den aftalte pris og de aftale kritierier.”

Spekulationen om en lavere købspris er opstået efter, at Elon Musk har meddelt, at han sætter sit opkøb af Twitter på pause, selvom han har forpligtiget sig til at gennemføre handlen.

Trækker han sig fra handlen står han ifølge aftalen til at skulle betale en bod på én milliard dollar.

Elon Musk kræver bevis

Handlen vil ifølge Elon Musk kun blive gennemført til den aftalte pris, hvis Twitter kan bevise at såkaldte spam-konti udgør mindre end fem procent af brugerbasen.

Noget som Elon Musk vil have foretaget en ekstern undersøgelse af.

Den dårlige stemning nåede efter alt at dømme et foreløbigt bundniveau i mandags, da Twitters administrerende direktør Parag Agrawal på Twitter oplyste, at Twitter interne estimater er at antallet af spam-konti er mindre end fem procent, og at han ikke mente, at det ville lave retvisende eksterne estimater.

Den påstand besvarede Elon Musk med en emoji af en – ja undskyld udtrykket – lort.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S