Streaming: Tim Robbins i klaustrofobisk sci-fi drama

Den kommende serie Wool på Apple TV+ bygger på grum og spændende bogserie af Hugh Howey.

Artikel top billede

Det lyder trist at leve hele sit liv i en enorm, underjordisk og 144 etager dyb silo. Men sådan er det i den dystopiske sci-fi serie, Wool, der er ved at afslutte optagelserne og som muligvis allerede i år kommer på Apple TV+.

Serien bygger på en bogserie i tre bind af Hugh Howey, den bærer samme titel som bogseriens første bind og synopsen er ret enkel.

Siloen er ganske vist enorm, men der er regler for alt og tilværelsen er trang og klaustrofobisk.

Så selv om alle ved, at luften udenfor er dødeligt giftig, kan man få den tanke, at det måske snart var på tide at drage ud og se, om ikke der var sikre tilflugtssteder udenfor siloen, måske endda under åben himmel?

Men den slags ideer er farlige for sammenholdet under jorden. Så lufter man dem lidt for højt, dømmes man til at få sit ønske opfyldt.

Man iklædes beskyttelsesdragt og sendes ud gennem luftslusen for at pudse linsen på det kamera, der viser billeder af ødemarken. Men beklageligvis kvæles man som alle andre før én selv efter et par minutter, mens resten af siloens indbyggere kigger med på skærmen. Så kan man nemlig bare lære det.

Siden tager handlingen en række overraskende herresving og bliver ikke mindre grum, efterhånden som den udfolder sig.

De tre bøger – som vi også omtalte for et par år siden – er velskrevne og rasende populære, og der har gennem flere år været forlydender om, at der var en tv-serie på vej. Sidste år satte Apple for alvor processen på skinner, da man bestilte ti afsnit og bl.a. hyrede Rebecca Ferguson (Dune, Mission Impossible) og Tim Robbins (Shawshank Redemption m.m.).

Instruktøren af Wool er norske Morten Tyldom, der bl.a. er kendt for at have instrueret den velfungerende science-fiction film Passengers og som blev Oscarnomineret for The Imitation Game.

For øvrigt har forfatteren Hugh Howey også udgivet en række andre sci-fi bøger, bl.a. den meget velfungerende Sand fra 2014, der endte i noget af en cliffhanger. De seneste år har han imidlertid haft mest travlt med at sejle verden rundt, men til oktober kommer endelig en efterfølger, nemlig Across the Sand, som vi er en del, der venter lettere utålmodigt på.

Titel: Wool / Kommer på Apple TV+, premieredato ukendt

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S