Luft under vingerne: DM i papirfly på Danmarks Tekniske Museum

I Kristi Himmelfartsdagene kan man lære at folde verdens bedste papirfly og selv se, hvor langt man kan sende sit fly afsted uden pladsbegrænsninger og irriterende vindpust.

Artikel top billede

Alle ved, hvor svært det er at folde et virkeligt velflyvende papirfly samt at kaste det, så det ikke vender næsen mod jorden efter få meter eller staller ukontrollabelt og styrter til jorden med et sølle klask.

Så det er klogt at gå i træningslejr, hvis man vil gøre sig gældende i DM i papirfly, der finder sted på Danmarks Tekniske Museum i Kristi Himmelfartsferien 26.-29. maj i tidsrummet 10:30-15:30.

Konkurrencen afvikles i museets store udstillingshal mellem rigtige fly. Så selv om man risikerer at ramme en Starfighter eller en DC-3, er ens kreationer trods alt ikke begrænset af hverken trange vægge eller vindkast.

For øvrigt er Danmarksrekorden i kategorien længste kast for børn på hele 27,14 meter og blev sat i 2017 af Nikolaj Brandt, mens rekorden for voksne blev sat i 2021 af Morten V. Holten-Andersen med et kast på 30,95 meter.

Søndag eftermiddag kåres årets danmarksmester i begge kategorier. Der er præmier til vinderne, som også vil blive offentliggjort på museets sociale medier.

Udover konkurrencen kan børn og voksne lære at folde spændende og tekniske papirfly – eksempelvis den flymodel, der har sat verdensrekorden på imponerende 69,14 meter.

I mellemtiden kan man øve sig med udgangspunkt i eksempelvis denne video, hvor designeren i detaljer selv viser og fortæller, hvordan man folder rekordvinderen.

Find mere information om konkurrencen og praktiske informationer om museet her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks