Luft under vingerne: DM i papirfly på Danmarks Tekniske Museum

I Kristi Himmelfartsdagene kan man lære at folde verdens bedste papirfly og selv se, hvor langt man kan sende sit fly afsted uden pladsbegrænsninger og irriterende vindpust.

Artikel top billede

Alle ved, hvor svært det er at folde et virkeligt velflyvende papirfly samt at kaste det, så det ikke vender næsen mod jorden efter få meter eller staller ukontrollabelt og styrter til jorden med et sølle klask.

Så det er klogt at gå i træningslejr, hvis man vil gøre sig gældende i DM i papirfly, der finder sted på Danmarks Tekniske Museum i Kristi Himmelfartsferien 26.-29. maj i tidsrummet 10:30-15:30.

Konkurrencen afvikles i museets store udstillingshal mellem rigtige fly. Så selv om man risikerer at ramme en Starfighter eller en DC-3, er ens kreationer trods alt ikke begrænset af hverken trange vægge eller vindkast.

For øvrigt er Danmarksrekorden i kategorien længste kast for børn på hele 27,14 meter og blev sat i 2017 af Nikolaj Brandt, mens rekorden for voksne blev sat i 2021 af Morten V. Holten-Andersen med et kast på 30,95 meter.

Søndag eftermiddag kåres årets danmarksmester i begge kategorier. Der er præmier til vinderne, som også vil blive offentliggjort på museets sociale medier.

Udover konkurrencen kan børn og voksne lære at folde spændende og tekniske papirfly – eksempelvis den flymodel, der har sat verdensrekorden på imponerende 69,14 meter.

I mellemtiden kan man øve sig med udgangspunkt i eksempelvis denne video, hvor designeren i detaljer selv viser og fortæller, hvordan man folder rekordvinderen.

Find mere information om konkurrencen og praktiske informationer om museet her.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S