Udstilling: Data afslører hvad der sker når katastrofen rammer

Fra 20. maj kan man på Louisiana se, hvordan en frivillig og ekstremt grundig gravergruppe bruger data og arkitektoniske metoder til at afdække, hvad der præcis sker under konflikter og katastrofer.

Artikel top billede

Fredag den 20. maj åbner en ny udstilling på Louisiana med titlen Forensic Architecture – Vidner.

Udstillingen handler om, hvordan gravergruppen Forensic Architecture arbejder med at opklare forbrydelser mod civile og krænkelser af menneskerettigheder.

Arbejdet finder ofte sted i tæt samarbejde med NGO-organisationer og foregår ved, at man indsamler, analyserer og visualiserer data og billedmateriale fra blandt andet internettet, som dokumenterer angreb på civile, miljøkatastrofer, brande, luftangreb og migration m.m.

Endelig bruger gruppen arkitekturens metoder til at analysere og modellere rum eller bygge dem virtuelt. Det sker alt sammen i forsøget på at kaste nyt lys over begivenheder og give vidner muligheden for at blive hørt.

Du kan læse mere om udstillingen her.

Forensic Architecture har eksempelvis brugt metoden til at afdække præcis hvad der skete i august 2020, da et lager af 2.750 tons ammoniumnitrat detonerede i Beirut med en kraft svarende til 1,1 kiloton TNT og lagde store dele af byen i ruiner. Det arbejde kan du for øvrigt også læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job