Film går bag om en af verdenshistoriens største eksplosioner

Med grundighed, matematik og viden om materialers egenskaber har et medie og en international ekspertgruppe gransket augusts enorme eksplosion i Beirut. Resultatet er en kort og nærmest skræmmende detaljeret dokumentar, som er frit tilgængelig.

Artikel top billede

Om aftenen 4. august i år blev Beirut rystet af en af de største og mest ødelæggende ikke-nukleare eksplosioner i verdenshistorien.

Over 200 mennesker omkom, 6.500 blev såret, 300.000 blev hjemløse og der skete materielle skader for mere end 15 milliarder US-dollar.

Store dele af Beirut blev ødelagt som direkte følge af eksplosionen og af den efterfølgende trykbølge.

Vi har nok alle set optagelser af katastrofen. Den skyldtes som bekendt, at 2.750 tons ammoniumnitrat detonerede med en kraft svarende til 1,1 kiloton TNT.

Men hvad skete der helt præcis, og hvordan kunne det gå så galt?

Det satte den egyptiske avis Mada Masr og den internationale efterforskningsgruppe Forensic Architecture sig for at undersøge.

Parterne gennemtrawlede alt tilgængeligt kildemateriale, herunder fotos, video, bygningsinformationer, fragtmanifester og meget mere.

Herefter har de kombineret digitale kort, matematiske modeller og eksakt viden om de pågældende materialers indbyrdes placering og egenskaber m.m. Resultatet blev en digital model og en ultrakort dokumentarfilm, som du kan se her.

Detaljegraden er frygtindgydende. Det forklares i nærmest kliniske termer, hvordan de enorme mængder kunstgødning var placeret under samme tag som 23 tons fyrværkeri og 50 tons ammoniumfosfat samt det løse.

Blandt andet fem ruller lunte til industriel sprængning samt en stor mængde bildæk.

Modellen kortlægger i detaljer hvordan og hvorfor eksplosionen fandt sted: Hvad brændte først? Hvad blev dernæst antændt? Hvor har de enkelte gødningssække og øvrige materialer sandsynligvis været placeret i lagerbygningen? Hvordan fandt eksplosionen helt præcis sted?

I timerne og dagene efter eksplosionen opstod mange teorier, der næsten alle rimede på noget med terrorisme eller sammensværgelser.

Men som så ofte før var sandheden mere enkel. Tragedien skyldtes efter alt at dømme en helt banal kombination af ligegyldighed, grov forsømmelighed og ufattelig inkompetence.

Se mere her https://forensic-architecture.org/investigation/beirut-port-explosion

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS