Efter flere års job-bonanza i it-branchen: Nu træder træder Facebook på bremsen og indfører ansættelsesstop for en række jobtyper

Efter flere års job-bonanza vælger Facebook nu at træde på bremsen, og selskabet indfører et ansættelsesstop for en række jobtyper.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

It-virksomheder over hele verden har gennem de seneste år tørstet efter arbejdskraft, men Facebooks moderselskab, Meta, vælger nu at træde på rekrutteringsbremsen, når det gælder en række jobtyper.

Det sker efter et stormfuldt år med skuffende regnskaber og en aktie, som siden årsskiftet er faldet med 43 procent.

Ifølge tech-mediet The Verge har Facebook indført et regulært ansættelsesstop, når det gælder lavere rangerende data-scientist-stillinger samt en række forskellige udviklingsroller.

Helt konkret betyder det, at en række teams i virksomheden har fået besked om, at de ikke længere kan ansætte nye medarbejdere.

Ifølge The Verge er flere produkter, som Facebook satsede stort på i starten af pandemien ramt af ansættelsesstoppet.

Det gælder blandt andet for de teams, der arbejdet med udviklingen af Facebook Dating og Facebooks gaming-tjeneste. Men også Facebooks e-handelsteam og det såkaldte Remote Presence-team, som har arbejdet med udvikle på selskabets videomøde-løsninger, er blevet ramt.

Ingen fyrings-planer

På et fællesmøde i sidste understregede selskabets stifter og topchef Mark Zuckerberg dog, at Facebook ikke har aktuelle planer om fyringsrunder.

”Jeg kan naturligvis ikke sidde og afgive et permanent løfte om, at det heller ikke kommer til ske, hvis tingene ændrer sig. Men det jeg kan sige er, at som situationen ser ud nu, så er det ikke vores forventning at det bliver nødvendigt (at foretage fyringer, red),” lød ifølge The Verge fra Mark Zckerberg.

Joe Osborne, der er talsperson for Meta, bekræfter over for The Verge, at selskabet har indført et ansættelsesstop for en række positioner.

”Som vi klargjorde i forbindelse med vores seneste regnskab, så evealuerer vi løbende vores prioriterer for hele selskabet,” siger han endivdere til The Verge.

Rekrutterer stadig til metaverse

Facebook oplyser dog samtidig, at selskabet stadigvæk aktivt rekrutterer folk med kompetencer inden for machine-learning og kunstig intelligens til selskabets Reality Labs-afdeling, som blandt andet står bag udviklingen af metaverse.

Det er kun få uger siden, at det kom frem, at Facebook også har fjernet en række af de ansættes frynsegoder. Blandt andet står de ansatte til at miste adgangen til gratis tøjvask og rens.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S