Pengene fosser ud af Vivino: Taber 80 millioner kroner på et år

Danske Vivino har siden sin stiftelse tabte et trecifret millionbeløb, og det seneste år har budt på et underskud på 80,3 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Vivino)

Vivino-stifteren Heini Zachariassen sagde engang i et interview med Computerworld, at han elskede at brænde penge af.

De ord lever selskabet op til.

For ifølge erhvervsmediet Finans har Vivino i 2021 indkasseret et underskud på 80,3 millioner kroner, hvilket betyder, at selskabet siden sin stiftelse for 12 år siden har brændt 290 millioner kroner af.

Sidste år havde havde selskabet Vivino dog blot et underskud på syv millioner.

Fik tilført en milliard kroner

Det seneste år har været begivenhedsrigt for Vivino, der i starten af 2021 fik tilført omkring én milliard kroner i en kapitalrunde.

Samtidig valgte Vivinos stifter Heini Zachariassen i sommer at trække sig fra jobbet som administrerende direktør for selskabet, og han overdragede i den forbindelse staffeten til Olivier Grémillion, der har en fortid hos blandt andet Airbnb.

"Da det seneste år klart skiftede forbrugervaner til at købe mere vin online, føltes det som det rigtige tidspunkt at bringe en ny leder med de færdigheder og erfaringer, der fører vores forretning til næste trin i dens udvikling og accelerer vores vækst, hvorfra vi er i dag," lød det i den forbindelse fra Heini Zachariassen i en pressemeddelelse.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job