Pengene fosser ud af Vivino: Taber 80 millioner kroner på et år

Danske Vivino har siden sin stiftelse tabte et trecifret millionbeløb, og det seneste år har budt på et underskud på 80,3 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Vivino)

Vivino-stifteren Heini Zachariassen sagde engang i et interview med Computerworld, at han elskede at brænde penge af.

De ord lever selskabet op til.

For ifølge erhvervsmediet Finans har Vivino i 2021 indkasseret et underskud på 80,3 millioner kroner, hvilket betyder, at selskabet siden sin stiftelse for 12 år siden har brændt 290 millioner kroner af.

Sidste år havde havde selskabet Vivino dog blot et underskud på syv millioner.

Fik tilført en milliard kroner

Det seneste år har været begivenhedsrigt for Vivino, der i starten af 2021 fik tilført omkring én milliard kroner i en kapitalrunde.

Samtidig valgte Vivinos stifter Heini Zachariassen i sommer at trække sig fra jobbet som administrerende direktør for selskabet, og han overdragede i den forbindelse staffeten til Olivier Grémillion, der har en fortid hos blandt andet Airbnb.

"Da det seneste år klart skiftede forbrugervaner til at købe mere vin online, føltes det som det rigtige tidspunkt at bringe en ny leder med de færdigheder og erfaringer, der fører vores forretning til næste trin i dens udvikling og accelerer vores vækst, hvorfra vi er i dag," lød det i den forbindelse fra Heini Zachariassen i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect