Pengene fosser ud af Vivino: Taber 80 millioner kroner på et år

Danske Vivino har siden sin stiftelse tabte et trecifret millionbeløb, og det seneste år har budt på et underskud på 80,3 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Vivino)

Vivino-stifteren Heini Zachariassen sagde engang i et interview med Computerworld, at han elskede at brænde penge af.

De ord lever selskabet op til.

For ifølge erhvervsmediet Finans har Vivino i 2021 indkasseret et underskud på 80,3 millioner kroner, hvilket betyder, at selskabet siden sin stiftelse for 12 år siden har brændt 290 millioner kroner af.

Sidste år havde havde selskabet Vivino dog blot et underskud på syv millioner.

Fik tilført en milliard kroner

Det seneste år har været begivenhedsrigt for Vivino, der i starten af 2021 fik tilført omkring én milliard kroner i en kapitalrunde.

Samtidig valgte Vivinos stifter Heini Zachariassen i sommer at trække sig fra jobbet som administrerende direktør for selskabet, og han overdragede i den forbindelse staffeten til Olivier Grémillion, der har en fortid hos blandt andet Airbnb.

"Da det seneste år klart skiftede forbrugervaner til at købe mere vin online, føltes det som det rigtige tidspunkt at bringe en ny leder med de færdigheder og erfaringer, der fører vores forretning til næste trin i dens udvikling og accelerer vores vækst, hvorfra vi er i dag," lød det i den forbindelse fra Heini Zachariassen i en pressemeddelelse.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS