Pengene fosser ud af Vivino: Taber 80 millioner kroner på et år

Danske Vivino har siden sin stiftelse tabte et trecifret millionbeløb, og det seneste år har budt på et underskud på 80,3 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Vivino)

Vivino-stifteren Heini Zachariassen sagde engang i et interview med Computerworld, at han elskede at brænde penge af.

De ord lever selskabet op til.

For ifølge erhvervsmediet Finans har Vivino i 2021 indkasseret et underskud på 80,3 millioner kroner, hvilket betyder, at selskabet siden sin stiftelse for 12 år siden har brændt 290 millioner kroner af.

Sidste år havde havde selskabet Vivino dog blot et underskud på syv millioner.

Fik tilført en milliard kroner

Det seneste år har været begivenhedsrigt for Vivino, der i starten af 2021 fik tilført omkring én milliard kroner i en kapitalrunde.

Samtidig valgte Vivinos stifter Heini Zachariassen i sommer at trække sig fra jobbet som administrerende direktør for selskabet, og han overdragede i den forbindelse staffeten til Olivier Grémillion, der har en fortid hos blandt andet Airbnb.

"Da det seneste år klart skiftede forbrugervaner til at købe mere vin online, føltes det som det rigtige tidspunkt at bringe en ny leder med de færdigheder og erfaringer, der fører vores forretning til næste trin i dens udvikling og accelerer vores vækst, hvorfra vi er i dag," lød det i den forbindelse fra Heini Zachariassen i en pressemeddelelse.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job