Kristian Hjort-Madsen skal lede utraditionel it-organisation med 350 ansatte hos ny forsikringsgigant: "Det er en kæmpe opgave, vi står overfor"

Interview: Tidligere CIO hos Alm. Brand, Kristian Hjort-Madsen, er nu del af koncernledelsen hos forsikringsgiganten bestående af Alm. Brand og Codan. Han får ansvaret for den tværgående opgave med både forretningsudvikling og teknologi. "Vi får en dyb forretningsindsigt og -forståelse oven i hele den digitale maskine i organisationen," fortæller han.

Artikel top billede

(Foto: Alm. Brand)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i den nye it-organisation hos forsikringsgiganten bestående af Alm. Brand og Codan
  • Hvorfor Kristian Hjort-Madsen mener det er utraditionel it-organisation
  • Sådan forholder Kristian Hjort-Madsens sig til spørgsmålet om effektiviseringer
754
4 min
Alm. Brand og Codan er i fuld færd med at smelte sammen, efter at førstnævnte købte sidstnævnte for 12,6 milliarder kroner og dermed skabte Danmarks næststørste forsikringsselskab med over 700.000 kunder.

De tre brands Alm. Brand, Codan og Privatsikring skal fremover drives videre i helt nybygget koncern og organisation under én fælles koncernledelse i Alm. Brand Group.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job