Test: Din personlige vejrstation er fuldstændig unødvendig og alligevel fascinerer den - når den altså virker...

Test: En vejrstation var julegaven i 1990'erne og selvom den wi-fi baserede version, er langt mere avanceret, er den lige så komplet unødvendig nu som dengang. Alligevel tager jeg mig selv i at tjekke vejret både inde og ude fra Netamos vejrstation. Når jeg altså kan få den til at fungere.

Artikel top billede

Vejrstationen består af to enheder. Den venstre skal være inde og tilsluttet strøm. Den højre sættes udendørs. Den indeholder to styk AAA batterier og sender trådløst. (Foto: Netatmo)

Du husker den nok, og den står sikkert også i den bedstefars eller onkels vindue: En vejrstation der med store digitale tal fortæller, hvordan vejret er både ude og inde.

Det er i dag lavteknologi på højt niveau. Men med alverdens vejrtjenester på din smartphone, er det så overhovedet nødvendigt med data hentet lige ude fra vinduet?

Svaret er et rungende nej så voldsomt, at man skulle tro, atdet var råbt i Roskilde Domkirke.

Trods at det er helt unødvendigt, tjekkede jeg vejret flere gange, mens jeg havde Netamos Smart Home Weather Station til test.

Vi danskere er nu engang et produkt af vores omskiftelige vejr. Og få steder i verden bruges der så meget energi på at tale om vejret. Nu inklusiv undertegnede her i spalterne.

Så i stedet for at se ud ad vinduet for at se, om det jeg skal cykle kort/kort eller lang/lang beklædning, så kigger jeg på en app.

Kan den bruges til noget?

Så ja, en vejrstation er nok ikke specielt nødvendig. Har du alligevel en, som den testede, så kan den tilføre lidt mere information, statistik og underholdning. Især det sidste er en vigtig faktor.

Netatmo har et helt sæt bestående af alt det, som du skal bruge for at lave din egen miniudgave af TV 2 Vejret.

Den testede vejrstation har både inde- og ude aflæsning. Men du kan tilføje regnmåler og endda vindmåler, så du er opdateret med alt, der foregår uden for vinduet.

Enhederne kan køre på samme applikation, så har du en er det blot at tilføje mere udstyr efterhånden, som du investerer.

Nærmest umulig at parre

Netamos app guider dig igennem opsætningen med QR koder med mere, så det bare er at scanne, og så er du kørende. I teorien...

For allerede da jeg skulle hente appen, kunne den ikke finde den via linket i manualen.

Jeg hentede derfor appen manuelt og starter setup. Her bliver du bedt om at scanne en QR kode på selve vejrstationen. Men ak - igen må jeg igennem mange forsøg og lange ventetider.

Det sker jo, men jeg har prøvet andre Netamos produkter før, og det er det samme hver gang.

Det er ganske enkelt ikke færdigprøvet og selskabet software stiller enorme krav til min i forvejen korte tålmodighed over for programmer, der ikke fungerer, som de skal.

Efter utallige forsøg lykkedes det - og det lidt mere held end forstand.

Du bliver vanvittig hver gang du skal parre et produkt. Sætter du dem direkte til din computer via USB går det lettere. Men det er altså ikke noget, der hører dette årti til.

Langt om længe lykkedes det, og når det fungerer, så kører det faktisk OK.

Så selve appen er fin nok. Produkterne opfører sig, som de skal, men du skal være heldig, hvis du får dem op at køre i første hug.

Vejrstationen koster 1.116 kroner. Ønsker du vindmåler, skal du slippe yderligere 655 kroner og yderligere 469 kroner for en regnmåler.

Elendig software og forbindelse

Normalt bruger vi her på Computerworld ikke spalteplads på produkter, der ikke fungerer, og den kategori hører Netamo da heller ikke helt under. Men er bestemt kandidat.

Det er sjældent, at en forholdsvis stor fabrikant leverer så ringe produkter eller software, og det overrasker.

Her er ikke tale om billige produkter. De er faktisk nydeligt lavet i plast, og funktionerne fungerer også, som de skal.

For at være fair skal vi huske, at produkterne og ikke mindst softwaren opdateres jævnligt, og det allerede kan være løst, når dette læses. Men som sagt, er det langt fra første gang, atjeg har prøvet disse problemer fra denne producent. Så tjek, at du har fuld returret, inden du køber.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S