Pc-kæmpe aflyser chip-krisen: Problemet har løst sig selv

Salget af elektronik er faldet, og dermed har chipkrisen løst sig selv, mener pc-giganten Acer.

Artikel top billede

Coronakrisen fik efterspørgslen på mikrochips til at stige markant og kastede samtidig verden ud i en længerevarende chipmangel.

Men problemet er ved at løse sig selv. Efter to år med stigende efterspørgsel på elektronikprodukter falder behovet igen, lyder analysen fra pc-kæmpen Acer.

Det skriver Berlingske.

"Vi ser en hurtig afmatning i efterspørgslen. Det betyder, at der ikke længere er et reelt problem med at få de nødvendige komponenter. Den berømte mangel på chip har løst sig selv, fordi efterspørgslen er mindre," siger europadirektør for Acer, Emmanuel Fromont, til Berlingske.

Acer er det femtestørste pc-mærke i Danmark. Selskabet står for salget af fem procent af alle stationære computere og syv procent af alle nye solgte bærbare er en Acer-pc.

Det globale marked for salg af computere følger også Acer-topchefens analyse.

I første kvartal af 2022 blev der sendt 80,1 millioner computere ud til forbrugere på verdensplan. Det svarer til et fald på 3 procent sammenlignet med forrige år.

Med udsigterne til en løsning på problemet omkring mikrochips, står hardware-leverandørerne over for et andet problem, vurderer Acer-direktøren.

Han peger nemlig på behovet for at kunne levere bæredygtige løsninger, som den næste store udfordring for verdens pc-producenter.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S