Pc-kæmpe aflyser chip-krisen: Problemet har løst sig selv

Salget af elektronik er faldet, og dermed har chipkrisen løst sig selv, mener pc-giganten Acer.

Artikel top billede

Coronakrisen fik efterspørgslen på mikrochips til at stige markant og kastede samtidig verden ud i en længerevarende chipmangel.

Men problemet er ved at løse sig selv. Efter to år med stigende efterspørgsel på elektronikprodukter falder behovet igen, lyder analysen fra pc-kæmpen Acer.

Det skriver Berlingske.

"Vi ser en hurtig afmatning i efterspørgslen. Det betyder, at der ikke længere er et reelt problem med at få de nødvendige komponenter. Den berømte mangel på chip har løst sig selv, fordi efterspørgslen er mindre," siger europadirektør for Acer, Emmanuel Fromont, til Berlingske.

Acer er det femtestørste pc-mærke i Danmark. Selskabet står for salget af fem procent af alle stationære computere og syv procent af alle nye solgte bærbare er en Acer-pc.

Det globale marked for salg af computere følger også Acer-topchefens analyse.

I første kvartal af 2022 blev der sendt 80,1 millioner computere ud til forbrugere på verdensplan. Det svarer til et fald på 3 procent sammenlignet med forrige år.

Med udsigterne til en løsning på problemet omkring mikrochips, står hardware-leverandørerne over for et andet problem, vurderer Acer-direktøren.

Han peger nemlig på behovet for at kunne levere bæredygtige løsninger, som den næste store udfordring for verdens pc-producenter.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job