Microsoft skruer ned for nyansættelser til Windows-, Office- og Teams-udviklingen

Tech-giganten vil omprioritere organisationen, og det betyder, at ansættelser inden for en række områder i selskabet vil blive begrænset.

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Microsoft begrænser sine ansættelser inden for selskabets Windows-, Office-, Teams- og konferencesoftwaregrupper.

Det sker som følge af, at selskabet ønsker at revurdere sine prioriteter, efterhånden som det nærmer sig slutningen af ​​sit regnskabsår 30. juni.

Det skriver medierne Thurrott og Bloomberg.

”Alle nye ansættelser skal godkendes af executive vice president Rajesh Jha og hans ledelsesteam,” har Rajesh Jha oplyst i en mail til medarbejderne ifølge medierne.

Windows-, Office-, Teams- og konferencesoftwaregrupperne er den seneste tid blevet udvidet, og derfor ønsker Microsoft nu at sikre sig, at der foretages de rigtige ansættelser og hyrer folk de rigtige steder, og derfor træder selskabet nu lidt på bremsen.

Lige efter lønforhøjelser

Der er ikke tale om virksomhedsomspændende afmatning på alle områder, og Microsoft vil derfor fortsætte med at ansætte på andre områder.

Nyheden kommer ovenpå en periode, hvor mange virksomheder har taget Microsofts produkter til sig ovenpå pandemien, og særligt Teams har opnået en stærk markedsposition og bliver ofte videreudviklet med nye funktioner. Microsoft har dog oplyst til Bloomberg, at forsigtighed er almindeligt i en tid med økonomiske udsving.

Meldingen kommer også kort efter, at Microsofts topchef Satya Nadella har annonceret forbedringer af medarbejdernes vilkår.

Det drejer sig om, at Microsoft vil næsten fordoble sit globale budget for meritbaserede lønstigninger og øge sit udvalg for årlig aktiebaseret kompensation med mindst 25 procent for medarbejdere, der er på seniordirektørniveau og derunder.

"Igen og igen ser vi, at vores talent er i høj efterspørgsel på grund af det fantastiske arbejde, I gør for at styrke vores kunder og partnere," skrev Satya Nadella i et notat til de ansatte ifølge Geekwire, og han fortsatte:

"På tværs af lederteamet er jeres indflydelse både anerkendt og dybt værdsat – og for det vil jeg gerne sige en stor tak. Det er derfor, vi laver langsigtede investeringer i hver enkelt af jer."

Ikke for direktører

Stigningerne drejer sig om ansatte, som er på niveau 67 eller derunder.

Niveau 67 svarer til senior directors. Det betyder, at dem der har partner-niveau hos Microsoft eller er general managers, vicepræsidenter og andre højere rangerende direktører ikke er i fokus i denne udmelding.

Microsoft rapporterede aktiebaserede kompensationer for 6,1 milliarder dollar – svarende til 43,4 milliarder kroner – ved sidste regnskabsår, der sluttede 30. juni 2021. Det svarer til 10 procent af selskabets overskud på 61 milliarder dollar – svarende til 434 milliarder kroner.

Ved 30.juni 2021 havde Microsoft 181.000 ansatte over hele verden. Til sammenligning havde Google 156.500 ansatte ved udgangen af ​​2021, og Apple havde 154.000.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics