Elgiganten snydt for halv million kroner

En mand er fængslet og sigtet for at have købt ind hos Elgiganten for en halv million kroner ved hjælp af kortoplysninger på stjålne og dækningsløse kreditkort.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Den danske elektronik-forhandler Elgiganten er blevet snydt for en halv million kroner.

Det skriver Finans.

To mænd blev først dømt og siden løsladt for omfattende svindel for seks millioner kroner mod Elgiganten i februar. Nu sigtes de så på ny for at have hjulpet en tredje mand med databedrageri.

Med kortoplysninger på stjålne og dækningsløse kreditkort skal han have købt ind for mere end en halv million kroner. Han har delvist erkendt sig skyldig.

Ifølge sigtelsen er der tale om databedrageri af andre personers kortoplysninger 47 gange.

Sagen er del af en sag, politiet omtaler som 'Sweet Talk', hvor de to mænd skal have lokket især ældre kvinder til at udlevere følsomme oplysninger.

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S