Elgiganten snydt for halv million kroner

En mand er fængslet og sigtet for at have købt ind hos Elgiganten for en halv million kroner ved hjælp af kortoplysninger på stjålne og dækningsløse kreditkort.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Den danske elektronik-forhandler Elgiganten er blevet snydt for en halv million kroner.

Det skriver Finans.

To mænd blev først dømt og siden løsladt for omfattende svindel for seks millioner kroner mod Elgiganten i februar. Nu sigtes de så på ny for at have hjulpet en tredje mand med databedrageri.

Med kortoplysninger på stjålne og dækningsløse kreditkort skal han have købt ind for mere end en halv million kroner. Han har delvist erkendt sig skyldig.

Ifølge sigtelsen er der tale om databedrageri af andre personers kortoplysninger 47 gange.

Sagen er del af en sag, politiet omtaler som 'Sweet Talk', hvor de to mænd skal have lokket især ældre kvinder til at udlevere følsomme oplysninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest