Norlys får grønt lys til kæmpe fibersalg til udenlandske investorer

Erhvervsstyrelsen har nu godkendt Norlys' salg af godt en tredjedel af fiberforretning til hollandske og franske investorer i en af de ‘største handler med et fibernet i Europa.’ Prisen er angiveligt godt otte milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Efter Erhvervsstyrelsens velsignelse kan Norlys nu gennemføre salget af godt en tredjedel af sin fiberforretning i en kæmpehandel, som ifølge selskabet er en af de ‘største handler med et fibernet i Europa’ nogensinde.

Køberne af 35 procent af fiberforretningen Norlys Tele er den hollandske pensionsfond PGGM og det franske investeringsselskab EDF Invest.

Norlys annoncerede salgsplanerne 1. marts og siden vedtog Norlys' repræsentantskab med et stort flertal salget.

Med handlen i hus skifter Norlys Tele Service A/S navn til Norlys Fiber Infrastruktur A/S og får en ny bestyrelse bestående af blandt andet repræsentanter fra PGGM og EDF Invest.

"Jeg glæder mig til at byde de nye investorer og bestyrelsesmedlemmer for alvor velkommen til Norlys. PGGM og EDF Invest har begge solid erfaring med investeringer i fiberselskaber i lande som Tyskland, Frankrig, Holland og Belgien, og der er ingen tvivl om, at det er kompetente kræfter, vi får med ombord til hjælpe os med at indfri vores ambitiøse mål nu og i fremtiden," lyder det fra Jesper Barslund, formand for bestyrelsen i Norlys Fiber Infrastruktur og COO i Norlys, i en meddelelse.

Direktør Niels Duedahl har tidligere fortalt, at pengene fra salget kan styrke Norlys' udvikling markant.

Selskabet har blandt andet planer om at købe en af Danmarks store mobiloperatører, som tæller Telia, 3, TDC Mobil og Telenor.


Norlys er en sammenlægning af de tidligere tele- og energiselskaber SE og Eniig, der fusionerede i 2019.

Sidenhen har selskabet arbejdet på at omstrukturere sig selv, og tidligere har Norlys meddelt, at man blandt andet vil opsætte 300.000 nye ladestandere fordelt over hele landet.

Norlys er et andelsselskab. Det betyder, at koncernen er ejet af omkring 700.000 andelshavere.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job