Intel varsler ansættelsesstop i ny stor spareøvelse

Der er lukket fra nye ansættelser i visse dele af chipproducenten Intel. Blokeringen for nye ansatte sker som en del af en større spareøvelse, som også inkluderer begrænsning af aktiviteter på andre områder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Chip-producenten Intel indfører nu ansættelsesstop i sin afdeling for pc-stationære og bærbare microchips.

Lukning for nye ansættelser er den del af en spareøvelse, som virksomheden foretager, i kølvandet på det store kursfald som Intel-aktien har oplevet gennem 2022.

I alt 28 procent er kursen faldet i løbet af det seneste år. Intel har desuden bedt investorerne om at forberede sig på lavere bruttomargener, end det historisk set har tjent, da det nu skal bruger store ressourcer på at indhente rivaler som Taiwan Semiconductor Manufacturing.

Det skriver Reuters.

"Vi tror på, at vi er i begyndelsen af ​​en langsigtet vækstcyklus på tværs af halvlederindustrien, og vi har den rigtige strategi på plads," skriver Intel i en erklæring.

"Øget fokus og prioritering i vores udgifter vil hjælpe os med at klare makroøkonomisk usikkerhed, eksekvere vores strategi og opfylde vores forpligtelser over for kunder, aktionærer og medarbejdere."

Beskeden fra Intel er desuden, at nogle ansættelser kunne genoptages om så lidt som to uger efter - det vil sige onsdag 23. juni - og at alle aktuelle jobtilbud i dens systemer vil blive "respekteret".

Notatet, der blev sendt onsdag, skitserede også andre omkostningsbesparende foranstaltninger.

Eksempelvis annulleres nogle rejser med det samme, der indføres begrænsning af deltagelse i industrikonferencer og instrukser om at afholde gruppemøder virtuelt når det er muligt.

Ansættelsesstoppet ser dog ikke ud til at påvirke hele Intel. I et besked til de ansatte, siger administrerende direktør Pat Gelsinger, at virksomheden ville "sænke" sin ansættelse, men ville indsætte 23.000 nyligt ansatte medarbejdere i løbet af de næste 90 dage.

Intel havde ifølge Reuters 121.000 ansatte ved udgangen af ​​2021.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos