Intel varsler ansættelsesstop i ny stor spareøvelse

Der er lukket fra nye ansættelser i visse dele af chipproducenten Intel. Blokeringen for nye ansatte sker som en del af en større spareøvelse, som også inkluderer begrænsning af aktiviteter på andre områder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Chip-producenten Intel indfører nu ansættelsesstop i sin afdeling for pc-stationære og bærbare microchips.

Lukning for nye ansættelser er den del af en spareøvelse, som virksomheden foretager, i kølvandet på det store kursfald som Intel-aktien har oplevet gennem 2022.

I alt 28 procent er kursen faldet i løbet af det seneste år. Intel har desuden bedt investorerne om at forberede sig på lavere bruttomargener, end det historisk set har tjent, da det nu skal bruger store ressourcer på at indhente rivaler som Taiwan Semiconductor Manufacturing.

Det skriver Reuters.

"Vi tror på, at vi er i begyndelsen af ​​en langsigtet vækstcyklus på tværs af halvlederindustrien, og vi har den rigtige strategi på plads," skriver Intel i en erklæring.

"Øget fokus og prioritering i vores udgifter vil hjælpe os med at klare makroøkonomisk usikkerhed, eksekvere vores strategi og opfylde vores forpligtelser over for kunder, aktionærer og medarbejdere."

Beskeden fra Intel er desuden, at nogle ansættelser kunne genoptages om så lidt som to uger efter - det vil sige onsdag 23. juni - og at alle aktuelle jobtilbud i dens systemer vil blive "respekteret".

Notatet, der blev sendt onsdag, skitserede også andre omkostningsbesparende foranstaltninger.

Eksempelvis annulleres nogle rejser med det samme, der indføres begrænsning af deltagelse i industrikonferencer og instrukser om at afholde gruppemøder virtuelt når det er muligt.

Ansættelsesstoppet ser dog ikke ud til at påvirke hele Intel. I et besked til de ansatte, siger administrerende direktør Pat Gelsinger, at virksomheden ville "sænke" sin ansættelse, men ville indsætte 23.000 nyligt ansatte medarbejdere i løbet af de næste 90 dage.

Intel havde ifølge Reuters 121.000 ansatte ved udgangen af ​​2021.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)