Ericsson skal nu undersøges af amerikanske børsmyndigheder

Amerikansk børsmyndighed åbner undersøgelse mod Ericsson i forbindelse med 2019-rapporten om Irak-bestikkelse.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Beskyldninger om ”alvorlige brud” på reglerne fra februar, der handler om i selskabets forretninger i Irak tilbage i 2019 får nu den amerikanske børsmyndighed Securities and Exchange Commission (SEC) til at indlede en undersøgelse af svenske Ericsson.

Beskyldningerne handler blandt andet om betalinger til ukendte parter, som potentielt kan være til terrororganisationen Islamisk Stat, tilbage i 2018.

"Det er for tidligt at fastslå eller spå om udfaldet af undersøgelsen, men Ericsson samarbejder fuldt med SEC," lyder det i en pressemeddelelse fra teleudstyr-producenten.

Ifølge mediet Marketwire peger en intern rapport på, at betalingerne sandsynligvis skulle tjene til at sikre koncernen adgang til transportruter.

Der er dog ikke fundet beviser for, at medarbejdere eller eksterne samarbejdspartnere har været med til at finansiere terroraktiviteter.

Ericsson-aktien er siden årets begyndelse faldet med godt 18 procent.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job