Ericsson skal nu undersøges af amerikanske børsmyndigheder

Amerikansk børsmyndighed åbner undersøgelse mod Ericsson i forbindelse med 2019-rapporten om Irak-bestikkelse.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Beskyldninger om ”alvorlige brud” på reglerne fra februar, der handler om i selskabets forretninger i Irak tilbage i 2019 får nu den amerikanske børsmyndighed Securities and Exchange Commission (SEC) til at indlede en undersøgelse af svenske Ericsson.

Beskyldningerne handler blandt andet om betalinger til ukendte parter, som potentielt kan være til terrororganisationen Islamisk Stat, tilbage i 2018.

"Det er for tidligt at fastslå eller spå om udfaldet af undersøgelsen, men Ericsson samarbejder fuldt med SEC," lyder det i en pressemeddelelse fra teleudstyr-producenten.

Ifølge mediet Marketwire peger en intern rapport på, at betalingerne sandsynligvis skulle tjene til at sikre koncernen adgang til transportruter.

Der er dog ikke fundet beviser for, at medarbejdere eller eksterne samarbejdspartnere har været med til at finansiere terroraktiviteter.

Ericsson-aktien er siden årets begyndelse faldet med godt 18 procent.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job