Sager om bestikkelse tynger Ericsson: Sparkes ud af anti-korruptionssamarbejde

Det svenske netværksselskab Ericsson er blevet smidt ud af World Economic Forums anti-korruptionssamarbejde. Det sker som følge af de mange bestikkelsessager, selskabet har haft hængede over hovedet.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Netværksgiganten Ericsson har de senere år været involveret i en række bestikkelsessager, og det fører nu endnu en konsekvens med sig.

Det svenske selskab er nu blevet sparket ud af World Economics Forums anti-korruptionssamarbejde.

Det skriver den franske avis Le Monde.

Samarbejdet, der er faciliteret af World Economic Forum, udgøres af 88 internationale virksomheder.

Selskabet er nu smidt på porten med afsæt i de senere års bestikkelses- og korruptionssager, den store netværksvirksomhed har været indvolveret i.

Ifølge den franske avis sker udelukkelsen nu, da der internt i World Economic Forum er sået tvivl om selskabets troværdighed givet de mange kritiske historier i pressen.

Betalte en milliard dollar i bøde

For tre år tilbage betalte Ericsson mere end en milliard dollar til de amerikanske myndigheder i et historisk forlig.

Det var straffen for en række bestikkelsessager, blandt andet var foregået i Kina, Djibouti og Vietnam. Sagerne strækkede sig fra begyndelsen af årtusindeskiftet op til 2016.

Dengang oplyste det amerikanske justitsministerium, at det drejede sig om bestikkelse af embedsmænd via en tredjepart, forfalskning af regnskabsbøger og optegelsen med mere.

Har finansieret terrororganisation

De seneste undersøgelser tyder på, at Ericsson kan have været med til at finansiere Islamisk Stat (IS).

Under krigen mod IS i Irak betalte Ericsson bestikkelse i et forsøg på at holde sin forretning kørende i det krigshærgede land

Det kunne Politiken fortælle tilbage i februar 2022.

Afsløringen skete i samarbejde med 30 andre medier i organisantionen International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). DE havde fået adgang til en hemmeligholdt rapport om en intern undersøgelse fra Ericsson, der er blevet lækket.

Bestikkelsen blev ifølge avisen betalt for at Ericsson kunne få tilladelse til at fortsætte sit arbejde med at udbygge sit mobilnetværket i Irak.

I en pressemeddelelse erkendte Ericsson ligeledes, at man ”kan have betalt IS” for at kunne fortsætte sin forretning i landet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S