Sager om bestikkelse tynger Ericsson: Sparkes ud af anti-korruptionssamarbejde

Det svenske netværksselskab Ericsson er blevet smidt ud af World Economic Forums anti-korruptionssamarbejde. Det sker som følge af de mange bestikkelsessager, selskabet har haft hængede over hovedet.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Netværksgiganten Ericsson har de senere år været involveret i en række bestikkelsessager, og det fører nu endnu en konsekvens med sig.

Det svenske selskab er nu blevet sparket ud af World Economics Forums anti-korruptionssamarbejde.

Det skriver den franske avis Le Monde.

Samarbejdet, der er faciliteret af World Economic Forum, udgøres af 88 internationale virksomheder.

Selskabet er nu smidt på porten med afsæt i de senere års bestikkelses- og korruptionssager, den store netværksvirksomhed har været indvolveret i.

Ifølge den franske avis sker udelukkelsen nu, da der internt i World Economic Forum er sået tvivl om selskabets troværdighed givet de mange kritiske historier i pressen.

Betalte en milliard dollar i bøde

For tre år tilbage betalte Ericsson mere end en milliard dollar til de amerikanske myndigheder i et historisk forlig.

Det var straffen for en række bestikkelsessager, blandt andet var foregået i Kina, Djibouti og Vietnam. Sagerne strækkede sig fra begyndelsen af årtusindeskiftet op til 2016.

Dengang oplyste det amerikanske justitsministerium, at det drejede sig om bestikkelse af embedsmænd via en tredjepart, forfalskning af regnskabsbøger og optegelsen med mere.

Har finansieret terrororganisation

De seneste undersøgelser tyder på, at Ericsson kan have været med til at finansiere Islamisk Stat (IS).

Under krigen mod IS i Irak betalte Ericsson bestikkelse i et forsøg på at holde sin forretning kørende i det krigshærgede land

Det kunne Politiken fortælle tilbage i februar 2022.

Afsløringen skete i samarbejde med 30 andre medier i organisantionen International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ). DE havde fået adgang til en hemmeligholdt rapport om en intern undersøgelse fra Ericsson, der er blevet lækket.

Bestikkelsen blev ifølge avisen betalt for at Ericsson kunne få tilladelse til at fortsætte sit arbejde med at udbygge sit mobilnetværket i Irak.

I en pressemeddelelse erkendte Ericsson ligeledes, at man ”kan have betalt IS” for at kunne fortsætte sin forretning i landet.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job