Kampen mod falske nyheder, deepfakes og falske profiler skrues gevaldigt op - kæmpemæssige bøder i sigte

Digitale giganter som Google, Facebook og Twitter tvinges nu til at sætte gang i bekæmpelse af deepfakes og falske profiler på selskabernes platforme - ellers vanker der EU-bøder i milliardstørrelsen.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Kampen mod falske nyheder, deepfakes og falske profiler på de sociale medier får nu en gevaldig opprioritering i form af nye EU-regler og trusler og gigantiske bøder, hvis man kikser.

Ifølge Reuters vil EU på torsdag offentliggøre en opdateret version af reglerne om disinformation.

Reglerne kaldet Code of Practice against disinformation stammer fra 2018 og var en en slags hensigtserklæring, men nu sigter EU efter at gøre reglerne mere håndfaste med specifikt ansvar for både EU og de selskaber, der skriver under på reglerne.

Bødestørrelsen for overtrædelser kan være op til seks procent af et selskabs globale omsætning.

De nye regler vil også være forbundet til EU’s Digital Services Act (DSA), som blev vedtaget tidligere i år.

Ifølge EU-kommissær for det indre marked Thierry Breton er DSA den juridiske ramme om den opdaterede Code of Practice inklusiv de heftige bødestørrelser.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job