Danske fabrikker er under angreb: "Hackerne er nu helt nede i selve produktionslaget, hvor udstyret har fat i rør, tanke, ovne, centrifuger og motorer"

Interview: Russiske hackere er nået et lag længere ind i de fysiske fabrikker end hidtil set, og det får sikkerhedskonsulent Michael Weng til at advare: Danmark skal forvente angreb på kritisk infrastruktur i den aktuelle krig. Der bør uddannes flere sikkerhedskompetente til OT-området.

Artikel top billede

(Foto: WithSecure/Carsten Lundager)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan hackere er kommet et lag dybere i ned i at tage kontrolen fra de fysiske fabrikker.
  • Læs hvorfor OT-ekspert Michael Weng efterlyser flere medarbejdere der kan krydse OT og it-sikkerhed.
934
4:45 min
Hackerne er nået et lag længere ned i de digitale styrerum, der i dag styrer den helt fysiske produktion på fabrikker, anlæg og værker over hele verden.

Det udfordrer produktionsselskaberne, der mangler kompetencer til at sikre denne del af forretningen, der styres af OT - Operation Technology.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job