Danske fabrikker er under angreb: "Hackerne er nu helt nede i selve produktionslaget, hvor udstyret har fat i rør, tanke, ovne, centrifuger og motorer"

Interview: Russiske hackere er nået et lag længere ind i de fysiske fabrikker end hidtil set, og det får sikkerhedskonsulent Michael Weng til at advare: Danmark skal forvente angreb på kritisk infrastruktur i den aktuelle krig. Der bør uddannes flere sikkerhedskompetente til OT-området.

Artikel top billede

(Foto: WithSecure/Carsten Lundager)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan hackere er kommet et lag dybere i ned i at tage kontrolen fra de fysiske fabrikker.
  • Læs hvorfor OT-ekspert Michael Weng efterlyser flere medarbejdere der kan krydse OT og it-sikkerhed.
934
4:45 min
Hackerne er nået et lag længere ned i de digitale styrerum, der i dag styrer den helt fysiske produktion på fabrikker, anlæg og værker over hele verden.

Det udfordrer produktionsselskaberne, der mangler kompetencer til at sikre denne del af forretningen, der styres af OT - Operation Technology.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job