Kontroversielt opkøb kan være på vej: Snart kan det avancerede hackerværktøj Pegasus være på amerikanske hænder

Det sofistikerede israelske hackerværktøj Pegasus har udnyttet en sårbarhed hos Apple og sendt myndigheder, aktivister journalister og politikere over hele verden i alarmberedskab. Nu kan Pegasus snart ende på amerikanske hænder.

Artikel top billede

Det kontroversielle hackerværktøj Pegasus, som er udviklet af israelske NSO Group, kan være på vej til at blive opkøbt af den amerikanske forsvarsvirksomhed L3Harris.

Det er engelske The Guardian, amerikanske Washington Post og israelske Haaretz, der i fællesskab rapporterer, at L3Harris er i forhandlinger om at opkøbe NSO Groups kerneteknologi på overvågningsområdet.

Pegasus bliver betegnet som et af verdens mest sofistikerede og avancerede hacker-værktøjer.

Værkøjet har blandt andet udnyttet en sårbarhed i Apples besked-app iMessage, der har gjort det muligt at infiltrere smartphones hos journalister, embedsmænd og menneskerettighedsaktivitster over hele verden.

Angreb uden klik

The Guardian har tidligere beskrevet, at softwaren fungerer via en såkaldt zero-click-metode, der gør det muligt at opnå kontrol over eksempelvis en iPhone ved at fremsende en besked med et stykke skadeligt kode, men i modsætning til mere traditionelle phishing-angreb kræver det ikke, at brugeren åbner en fil eller trykker på et skærmelement.

Det menes, at en række af NSO Groups statslige kunder ved flere lejligheder har brugt softwaren til at ramme embedsfolk i den amerikanske statsadministration samt journalister og aktivister med amerikansk statsborgerskab.

Ifølge The Guardian bliver handlen også mødt med skepsis af de amerikanske myndigheder, der sidste år blacklistede NSO, fordi det israelske selskab handlede i modstrid mod USA’s udenrigspolitik og sikkerhedsmæssige interesser.

En talsperson fra Det Hvide Hus oplyser ifølge The Guardian, at “en sådan handel, hvis den finder sted, vil rejse en række alvorlige efterretnings- og sikkerhedsmæssige bekymringer hos den amerikanske regering.”

Kan blive begrænset til allierede

Kilder oplyser til The Guardian, at handlen sandsynligvis vil blive gransket nøje af de amerikanske myndigheder, og at handel meget vil kan komme til at indeholde et krav om, at adgangen til NSO-værktøjerne vil skulle reduceres betragteligt og i fremtiden kun omfatte USA’s nærmeste allierede.

Pegasus sendt også de danske myndigheder i alarmberedskab, og erhvervsmediet Finans kunne for nylig meddele, at Folketinget blandt andet har indkøb sikkerhedssoftware, der kan opdage telefoner, som er inficeret med den israelske malware.

“Folketinget er bekendt med Pegasus, og vi har anskaffet software til at scanne for, om Pegasus har inficeret telefoner. Vi sikrer desuden, at vores telefoner løbende opdateres til nyeste version,” oplyste it-chef i Folketingets Administration, Johanne Albjerg, tidligere på året til Finans.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Zealand Business College

Faglig teamleder til IT Drift & Support

Region Sjælland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS