Vismas kæmpe konsulentvirksomhed skal have nyt navn og flytte til nye lokaler efter milliard-salg: "Det er en stor opgave. Det er vi i gang med nu"

Interview: Efter frasalget af Vismas it-konsulentforretning, skal det nye selskab og direktør Carsten Boje Møller finde på et nyt navn og flytte til ny adresse. Og så skal der ansættes. "Der vil under ingen omstændigheder blive skåret ned. Vi er i forvejen veltrimmet. Vi leverer fantastiske resultater på både top og bund. Vi kommer til at investere i at ansætte flere," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Visma/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er planen med den nye kæmpe it-leverandør, der er udskilt fra Visma
899
4:30 min
Med kapitalfonden CVC Capital Partners opkøb af Vismas it-konsulentforretning for seks milliarder kroner er ny store nordisk it-leverandør en realitet.

Men selskabet, der skal duellere med blandt andet Netcompany, CGI, KMD, Systematic og andre it-leverandører på det danske og nordiske marked har endnu ikke fundet på noget navn.

Men en brainstorm er skudt i gang.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S