Vismas kæmpe konsulentvirksomhed skal have nyt navn og flytte til nye lokaler efter milliard-salg: "Det er en stor opgave. Det er vi i gang med nu"

Interview: Efter frasalget af Vismas it-konsulentforretning, skal det nye selskab og direktør Carsten Boje Møller finde på et nyt navn og flytte til ny adresse. Og så skal der ansættes. "Der vil under ingen omstændigheder blive skåret ned. Vi er i forvejen veltrimmet. Vi leverer fantastiske resultater på både top og bund. Vi kommer til at investere i at ansætte flere," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Visma/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er planen med den nye kæmpe it-leverandør, der er udskilt fra Visma
899
4:30 min
Med kapitalfonden CVC Capital Partners opkøb af Vismas it-konsulentforretning for seks milliarder kroner er ny store nordisk it-leverandør en realitet.

Men selskabet, der skal duellere med blandt andet Netcompany, CGI, KMD, Systematic og andre it-leverandører på det danske og nordiske marked har endnu ikke fundet på noget navn.

Men en brainstorm er skudt i gang.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect