Fra løbesko til militær ledelsesteori: Udviklingskonsulent tipper 21 rigtig gode bøger

Det er svært at skelne skidt fra kanel på det vildtvoksende marked for managementlitteratur, men Martin Ellemann Olesen gør et ambitiøst forsøg.

Artikel top billede

Der udkommer som bekendt usandsynligt mange bøger om lederskab og organisationsudvikling, og en hel del af dem – men naturligvis langt fra alle – omtaler eller anmelder vi også her i Computerworld.

Men undertiden løber man ind i andres overvejelser, det giver rigtig god mening at kaste et nærmere blik på.

Den danske konsulent Martin Ellemann Olesen har specialiseret sig i anvendelsen af agile ledelses- og samarbejdsprincipper, og på sin blog har han senest udformet en liste over de 21 bøger om lederskab, han selv er mest inspireret af.

Bøgerne på listen er udvalgt efter følgende kriterier:

  • Her optræder kun bøger, hvor han selv ville købe en ny kopi, hvis den oprindelige blev væk.
  • Hver bog har mindst 100 anmeldelser på Goodreads og en samlet karakter på over 3,98 efter princippet om, at the wisdom of the crowd sjældent tager fuldkommen fejl.
  • En forfatter optræder kun én gang på listen.
Listen er ganske alsidig og rummer – foruden link til hver enkelt bog på Goodreads – også Martin Ellemann Olesens personlige overvejelser om de øverste ti.

Men tag selv et kig på listen, der rummer særdeles mange interessante betragtninger og titler, som undertegnede også vil kigge nærmere på.

Listen ligger her

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S