Microsoft og Cloudflare blev tirsdag ramt af omfattende nedbrud - skabte problemer for hundredvis af internetplatforme

Office 365-tjenster som Outlook og Microsoft Teams har tirsdag været ramt af et nedbrud, som har haft konsekvenser for brugere over hele verden. Microsoft-nedbruddet kommer samtidig med, at den store cloud-udbyder Cloudflare også har været ramt af et nedbrud, som ramte 19 af selskabets datacentre.

Artikel top billede

Både Microsoft og cloudselskabet Cloudflare har tirsdag været ramt af omfattende nedbrud.

Hos Microsoft oplyser selskabet på Twitter, at tjenester relateret til Microsoft Office 365 har været ramt af et globalt nedbrud tirsdag.

“Vi har fastslået, at adskillige Microsoft 365-tjenester oplever forsinkede svartider samt problemer med forbindelser og søgninger” lyder det i tweet fra kontoen Microsoft 365 Status.

Problemer med infrastruktur

Ifølge Microsoft skyldes problemerne, at selskabets infrastruktur til trafikhåndtering ikke har fungeret efter hensigten.

Fejlretningen skulle være i gang i øjeblikket, og ifølge Microsoft er problemerne blevet fuldt udbedret for en række tjenester.

"Vi omdirigerer trafikken til en alternativ og velfungerende trafikstyringsinfrastruktur for at afbøde påvirkningen, samtidig fortsætter vi med at undersøge den underliggende årsag til problemet," lyder det desuden fra Microsoft.

Det amerikanske techmedie Bleeping Computer skriver, at problemerne blandt andet har ramt Outlook og Microsoft Teams og har stået på i op mod otte timer.

I den periode har kunder blandt andet oplevet problemer med at logge ind på deres Office 365-konti.

19 datacentre gik i sort

Microsofts problemer opstår samtidig med, at cloududbyderen Cloudflare også har været ramt af et massivt nedbrud, som påvirkede internettrafikken til og fra 19 af selskabets datacentre.

"Cloudflare har i dag været ramt af et nedbrud, der påvirkede trafikken i 19 af vores datacentre, og desværre håndterer disse 19 lokationer en betydelig del af vores globale trafik,” lyder det fra selskabet i et blogindlæg.

Ifølge Bleeping Computer havde Cloudfare-nedbruddet konksekvenser for hundredvis af online-platforme, men det vides ikke om det har forbindelse til Microsoft-nedbruddet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job