Microsoft og Cloudflare blev tirsdag ramt af omfattende nedbrud - skabte problemer for hundredvis af internetplatforme

Office 365-tjenster som Outlook og Microsoft Teams har tirsdag været ramt af et nedbrud, som har haft konsekvenser for brugere over hele verden. Microsoft-nedbruddet kommer samtidig med, at den store cloud-udbyder Cloudflare også har været ramt af et nedbrud, som ramte 19 af selskabets datacentre.

Artikel top billede

Både Microsoft og cloudselskabet Cloudflare har tirsdag været ramt af omfattende nedbrud.

Hos Microsoft oplyser selskabet på Twitter, at tjenester relateret til Microsoft Office 365 har været ramt af et globalt nedbrud tirsdag.

“Vi har fastslået, at adskillige Microsoft 365-tjenester oplever forsinkede svartider samt problemer med forbindelser og søgninger” lyder det i tweet fra kontoen Microsoft 365 Status.

Problemer med infrastruktur

Ifølge Microsoft skyldes problemerne, at selskabets infrastruktur til trafikhåndtering ikke har fungeret efter hensigten.

Fejlretningen skulle være i gang i øjeblikket, og ifølge Microsoft er problemerne blevet fuldt udbedret for en række tjenester.

"Vi omdirigerer trafikken til en alternativ og velfungerende trafikstyringsinfrastruktur for at afbøde påvirkningen, samtidig fortsætter vi med at undersøge den underliggende årsag til problemet," lyder det desuden fra Microsoft.

Det amerikanske techmedie Bleeping Computer skriver, at problemerne blandt andet har ramt Outlook og Microsoft Teams og har stået på i op mod otte timer.

I den periode har kunder blandt andet oplevet problemer med at logge ind på deres Office 365-konti.

19 datacentre gik i sort

Microsofts problemer opstår samtidig med, at cloududbyderen Cloudflare også har været ramt af et massivt nedbrud, som påvirkede internettrafikken til og fra 19 af selskabets datacentre.

"Cloudflare har i dag været ramt af et nedbrud, der påvirkede trafikken i 19 af vores datacentre, og desværre håndterer disse 19 lokationer en betydelig del af vores globale trafik,” lyder det fra selskabet i et blogindlæg.

Ifølge Bleeping Computer havde Cloudfare-nedbruddet konksekvenser for hundredvis af online-platforme, men det vides ikke om det har forbindelse til Microsoft-nedbruddet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job