Microsoft og Cloudflare blev tirsdag ramt af omfattende nedbrud - skabte problemer for hundredvis af internetplatforme

Office 365-tjenster som Outlook og Microsoft Teams har tirsdag været ramt af et nedbrud, som har haft konsekvenser for brugere over hele verden. Microsoft-nedbruddet kommer samtidig med, at den store cloud-udbyder Cloudflare også har været ramt af et nedbrud, som ramte 19 af selskabets datacentre.

Artikel top billede

Både Microsoft og cloudselskabet Cloudflare har tirsdag været ramt af omfattende nedbrud.

Hos Microsoft oplyser selskabet på Twitter, at tjenester relateret til Microsoft Office 365 har været ramt af et globalt nedbrud tirsdag.

“Vi har fastslået, at adskillige Microsoft 365-tjenester oplever forsinkede svartider samt problemer med forbindelser og søgninger” lyder det i tweet fra kontoen Microsoft 365 Status.

Problemer med infrastruktur

Ifølge Microsoft skyldes problemerne, at selskabets infrastruktur til trafikhåndtering ikke har fungeret efter hensigten.

Fejlretningen skulle være i gang i øjeblikket, og ifølge Microsoft er problemerne blevet fuldt udbedret for en række tjenester.

"Vi omdirigerer trafikken til en alternativ og velfungerende trafikstyringsinfrastruktur for at afbøde påvirkningen, samtidig fortsætter vi med at undersøge den underliggende årsag til problemet," lyder det desuden fra Microsoft.

Det amerikanske techmedie Bleeping Computer skriver, at problemerne blandt andet har ramt Outlook og Microsoft Teams og har stået på i op mod otte timer.

I den periode har kunder blandt andet oplevet problemer med at logge ind på deres Office 365-konti.

19 datacentre gik i sort

Microsofts problemer opstår samtidig med, at cloududbyderen Cloudflare også har været ramt af et massivt nedbrud, som påvirkede internettrafikken til og fra 19 af selskabets datacentre.

"Cloudflare har i dag været ramt af et nedbrud, der påvirkede trafikken i 19 af vores datacentre, og desværre håndterer disse 19 lokationer en betydelig del af vores globale trafik,” lyder det fra selskabet i et blogindlæg.

Ifølge Bleeping Computer havde Cloudfare-nedbruddet konksekvenser for hundredvis af online-platforme, men det vides ikke om det har forbindelse til Microsoft-nedbruddet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job