Fyret TDC-chef i front for Butler Networks

Den tidligere TDC-topchef Henning Børgesen er ny bestyrelsesformand i Butlernetworks, der leverer trådløse bredbåndsforbindelser til dansk erhvervsliv. Her bliver hans vigtigste opgave at skabe en indirekte salgskanal til små og mellemstore virksomheder.

Henning Børgesen med en fortid i IBM og TDC bliver ny bestyrelsesformand for Butlernetworks, som han skal hjælpe med at sælge trådløse bredbåndsforbindelser til små og mellemstore danske virksomheder.

Den nye formand havde indtil 1999 det direkte ansvar for langt den største del af TDC's danske forretning, men blev vippet ud af Henning Dyremose som led i en større ledelsesrokade.

Hos Brøndby-selskabet Butlernetworks bliver Henning Børgesens væsentligste opgave at bygge en indirekte salgskanal op til salget af trådløse bredbåndsforbindelser via teknologien FWA.

- Der har været megen diskussion, om FWA slår igennem. Jeg har meget at gøre med det mindre erhvervsliv, og der er tonsvis af firmaer, der har brug for den slags teknologi, siger han.

Henning Børgesen overtager formandsposten efter Erik Torgerson fra hovedaktionæren Northwest Equity Partners.

Erik Torgerson har varmet formandsposten, siden den tidligere formand, Søren Støvring-Hallsson, i sommer afløste Henrik Vestergaard som administrerende direktør for Butler Networks.

Skuden er vendt

På det tidspunkt var Butlernetworks ramt af underskud, men Søren Støvring-Hallsson fortæller, at selskabet siden har fået vendt skuden.

- Det har været en anstrengt start. Vi kom igennem direktørskiftet omkring sommerferien, og så har vi kæmpet hårdt for at få styr på økonomien. Vi nåede et driftsoverskud i september, og herfra bliver det forhåbentligt bare bedre og bedre, siger han.

Ifølge Søren Støvring-Hallsson betyder det, at det er blevet væsentligt lettere at drive forretning, fordi projekterne nemmere kan finansieres.

Salget skal accelereres

Med Henning Børgesen som bestyrelsesformand håber han, at firmaet kan accelerere salget, som trods væksten ikke kommer til at give et positivt driftsresultat for 2004 som helhed. Sidste år blev det til et underskud på knap 37 millioner kroner.

- Han har været med til at lave et hav af løsninger til dansk erhvervsliv, og den erfaring kan vi drage nytte af. Han ved, hvordan man bygger salgskanaler op, specielt indirekte salgskanaler, som vi satser på, siger Søren Støvring-Hallsson.

Henning Børgesen har tidligere arbejdet 26 år for IBM og sidder i dag også i bestyrelserne for de danske it-virksomheder Softbase, IT Factory, V2Tel, Tpack og Datavision.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos