Fyret TDC-chef i front for Butler Networks

Den tidligere TDC-topchef Henning Børgesen er ny bestyrelsesformand i Butlernetworks, der leverer trådløse bredbåndsforbindelser til dansk erhvervsliv. Her bliver hans vigtigste opgave at skabe en indirekte salgskanal til små og mellemstore virksomheder.

Henning Børgesen med en fortid i IBM og TDC bliver ny bestyrelsesformand for Butlernetworks, som han skal hjælpe med at sælge trådløse bredbåndsforbindelser til små og mellemstore danske virksomheder.

Den nye formand havde indtil 1999 det direkte ansvar for langt den største del af TDC's danske forretning, men blev vippet ud af Henning Dyremose som led i en større ledelsesrokade.

Hos Brøndby-selskabet Butlernetworks bliver Henning Børgesens væsentligste opgave at bygge en indirekte salgskanal op til salget af trådløse bredbåndsforbindelser via teknologien FWA.

- Der har været megen diskussion, om FWA slår igennem. Jeg har meget at gøre med det mindre erhvervsliv, og der er tonsvis af firmaer, der har brug for den slags teknologi, siger han.

Henning Børgesen overtager formandsposten efter Erik Torgerson fra hovedaktionæren Northwest Equity Partners.

Erik Torgerson har varmet formandsposten, siden den tidligere formand, Søren Støvring-Hallsson, i sommer afløste Henrik Vestergaard som administrerende direktør for Butler Networks.

Skuden er vendt

På det tidspunkt var Butlernetworks ramt af underskud, men Søren Støvring-Hallsson fortæller, at selskabet siden har fået vendt skuden.

- Det har været en anstrengt start. Vi kom igennem direktørskiftet omkring sommerferien, og så har vi kæmpet hårdt for at få styr på økonomien. Vi nåede et driftsoverskud i september, og herfra bliver det forhåbentligt bare bedre og bedre, siger han.

Ifølge Søren Støvring-Hallsson betyder det, at det er blevet væsentligt lettere at drive forretning, fordi projekterne nemmere kan finansieres.

Salget skal accelereres

Med Henning Børgesen som bestyrelsesformand håber han, at firmaet kan accelerere salget, som trods væksten ikke kommer til at give et positivt driftsresultat for 2004 som helhed. Sidste år blev det til et underskud på knap 37 millioner kroner.

- Han har været med til at lave et hav af løsninger til dansk erhvervsliv, og den erfaring kan vi drage nytte af. Han ved, hvordan man bygger salgskanaler op, specielt indirekte salgskanaler, som vi satser på, siger Søren Støvring-Hallsson.

Henning Børgesen har tidligere arbejdet 26 år for IBM og sidder i dag også i bestyrelserne for de danske it-virksomheder Softbase, IT Factory, V2Tel, Tpack og Datavision.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse