Tekniske problemer hos NemID skaber login-kaos på danske hjemmesider

Mange danskere har i dag oplevet problemer med at logge på både deres netbank og diverse offentlige sider. Det skyldes tekniske problemer med NemID.

Artikel top billede

Tekniske problemer hos NemID betyder, at danskerne siden tirsdag har haft problemer med at logge på deres netbank samt en række andre sider.

Det oplyser Sara Price, pressechef i Digitaliseringsstyrelsen, til nyhedsbureauet Ritzau.

”Men hvis man har MitID burde man stadig kunne logge på blandt andet sin netbank,” siger hun til Ritzau.

Som Computerworld har beskrevet tidligere så har deres også været problemer med at logge på offentlige sider som eksempelvis borger.dk og Digital Post.

Men her har problemerne også omfattet login med den nye MitID-løsning, hvilket skyldes, at der også er knas med NemLog-In-infrastrukturen.

Det er ifølge Ritzau endnu uvist, hvornår problemerne med NemID er løst

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job