Tekniske problemer hos NemID skaber login-kaos på danske hjemmesider

Mange danskere har i dag oplevet problemer med at logge på både deres netbank og diverse offentlige sider. Det skyldes tekniske problemer med NemID.

Artikel top billede

Tekniske problemer hos NemID betyder, at danskerne siden tirsdag har haft problemer med at logge på deres netbank samt en række andre sider.

Det oplyser Sara Price, pressechef i Digitaliseringsstyrelsen, til nyhedsbureauet Ritzau.

”Men hvis man har MitID burde man stadig kunne logge på blandt andet sin netbank,” siger hun til Ritzau.

Som Computerworld har beskrevet tidligere så har deres også været problemer med at logge på offentlige sider som eksempelvis borger.dk og Digital Post.

Men her har problemerne også omfattet login med den nye MitID-løsning, hvilket skyldes, at der også er knas med NemLog-In-infrastrukturen.

Det er ifølge Ritzau endnu uvist, hvornår problemerne med NemID er løst

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos