Tekniske problemer hos NemID skaber login-kaos på danske hjemmesider

Mange danskere har i dag oplevet problemer med at logge på både deres netbank og diverse offentlige sider. Det skyldes tekniske problemer med NemID.

Artikel top billede

Tekniske problemer hos NemID betyder, at danskerne siden tirsdag har haft problemer med at logge på deres netbank samt en række andre sider.

Det oplyser Sara Price, pressechef i Digitaliseringsstyrelsen, til nyhedsbureauet Ritzau.

”Men hvis man har MitID burde man stadig kunne logge på blandt andet sin netbank,” siger hun til Ritzau.

Som Computerworld har beskrevet tidligere så har deres også været problemer med at logge på offentlige sider som eksempelvis borger.dk og Digital Post.

Men her har problemerne også omfattet login med den nye MitID-løsning, hvilket skyldes, at der også er knas med NemLog-In-infrastrukturen.

Det er ifølge Ritzau endnu uvist, hvornår problemerne med NemID er løst

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S