Kinesisk-ejet spilfirma overtager den danske kæmpesucces Sybo, som står bag Subway Surfers, der er et af verdens mest downloadede spil

Kinesisk-ejede Miniclip overtager danske Sybo, der står bag Subway Surfers, som er blandt de til dato mest downloadede spil i verden.

Artikel top billede

Den danske kæmpesucces Sybo overtages af den kinesiske spilproducent Miniclip i en kæmpehandel.

Parterne vil ikke oplyse prisen, men meddeler der er tale om en ‘pænt stor handel’ [‘pretty big deal,’ red]

Ifølge Venturebeat siger direktør Mathias Gredal Nørvig, at der er tale om det største salg af et europæisk mobilspil-firma i år.

“Det er i sandhed monumentalt,” siger han.

Mathias Gredal Nørvig fortæller, at der for tiden er gang i en stor konsolidering i markedet, hvor der er mange penge til rådighed til opkøb af selskaber med mange brugere.

Det har været en af grundene til, at Sybo ville ‘udforske,’ hvad det kunne føre til, hvis man kunne det rette match for Sybo for fremtiden.

Til Finans fortæller Mathias Gredal Nørvig, at Sybo gennem årene har fået rigtigt mange henvendelser fra selskaber, der har ønsket at købe det, men altid har sagt nej.

I efteråret meddelte Sybo Games så til markedet, at det er var interesseret i at modtage konkrete tilbud - og her faldt valget altså på Miniclip, som henvendte sig med en vision og en ide.

“Miniclip har lavet nogle meget langsigtede investeringer i andre studier. Det er det samme, de gør med os. De tror på, at vi kan vokse. Den vækst vil de gerne være en del af. Så kan de skabe en portefølje med en masse vækstvirksomheder, som viser, at det var dem, der købte de rigtige firmaer,” siger Mathias Gredal Nørvig til avisen.

Sybo står sammen med selskabet Kiloo bag spillet Subway Surfers, der er blandt de mest downloadede spil nogensinde i verden.

Spillet var blandt andet det mest downloadede i verden i Apples App Store i sidste årti.

Ifølge Sybo er Subway Surfers blevet downloadet mere end tre milliarder gange siden lanceringen i 2012,. pg det har mere end 150 millioner aktive spillere hver måned.

Sybo blev stiftet i 2010 af Sylvester Rishøj-Jensen og Bodie Jahn-Mulliner. Subway Surfers bygger på kortfilm, som de havde udarbejdet fra den danske animationsskole.

Sammen med spil-producenten Kiloo udviklede de spillet.

Miniclip står bag en stor online-portal til spil og er tilstede i otte lande.
Selskabet er ejet af den kinesiske it-gigant Tencent og har mere end 60 spil i sin portefølje.

Selskabet vil med opkøbet af Sybo nå op på at få omkring 70 millioner daglige brugere.

Direktør Saad Choudri siger til Gamebeat, at Sybo er en af juvelerne i den globale mobilspil-industri.

Han sammenligner Subway Surfers med Angry Birds, når det handler om skabe bruger-engagement og trafik.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S