Kinesisk-ejet spilfirma overtager den danske kæmpesucces Sybo, som står bag Subway Surfers, der er et af verdens mest downloadede spil

Kinesisk-ejede Miniclip overtager danske Sybo, der står bag Subway Surfers, som er blandt de til dato mest downloadede spil i verden.

Artikel top billede

Den danske kæmpesucces Sybo overtages af den kinesiske spilproducent Miniclip i en kæmpehandel.

Parterne vil ikke oplyse prisen, men meddeler der er tale om en ‘pænt stor handel’ [‘pretty big deal,’ red]

Ifølge Venturebeat siger direktør Mathias Gredal Nørvig, at der er tale om det største salg af et europæisk mobilspil-firma i år.

“Det er i sandhed monumentalt,” siger han.

Mathias Gredal Nørvig fortæller, at der for tiden er gang i en stor konsolidering i markedet, hvor der er mange penge til rådighed til opkøb af selskaber med mange brugere.

Det har været en af grundene til, at Sybo ville ‘udforske,’ hvad det kunne føre til, hvis man kunne det rette match for Sybo for fremtiden.

Til Finans fortæller Mathias Gredal Nørvig, at Sybo gennem årene har fået rigtigt mange henvendelser fra selskaber, der har ønsket at købe det, men altid har sagt nej.

I efteråret meddelte Sybo Games så til markedet, at det er var interesseret i at modtage konkrete tilbud - og her faldt valget altså på Miniclip, som henvendte sig med en vision og en ide.

“Miniclip har lavet nogle meget langsigtede investeringer i andre studier. Det er det samme, de gør med os. De tror på, at vi kan vokse. Den vækst vil de gerne være en del af. Så kan de skabe en portefølje med en masse vækstvirksomheder, som viser, at det var dem, der købte de rigtige firmaer,” siger Mathias Gredal Nørvig til avisen.

Sybo står sammen med selskabet Kiloo bag spillet Subway Surfers, der er blandt de mest downloadede spil nogensinde i verden.

Spillet var blandt andet det mest downloadede i verden i Apples App Store i sidste årti.

Ifølge Sybo er Subway Surfers blevet downloadet mere end tre milliarder gange siden lanceringen i 2012,. pg det har mere end 150 millioner aktive spillere hver måned.

Sybo blev stiftet i 2010 af Sylvester Rishøj-Jensen og Bodie Jahn-Mulliner. Subway Surfers bygger på kortfilm, som de havde udarbejdet fra den danske animationsskole.

Sammen med spil-producenten Kiloo udviklede de spillet.

Miniclip står bag en stor online-portal til spil og er tilstede i otte lande.
Selskabet er ejet af den kinesiske it-gigant Tencent og har mere end 60 spil i sin portefølje.

Selskabet vil med opkøbet af Sybo nå op på at få omkring 70 millioner daglige brugere.

Direktør Saad Choudri siger til Gamebeat, at Sybo er en af juvelerne i den globale mobilspil-industri.

Han sammenligner Subway Surfers med Angry Birds, når det handler om skabe bruger-engagement og trafik.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS