Danske Subway Surfers er årtiets mest downloadede spil i App Store

Subway Surfers, der er udviklet af to danske spilvirksomheder, er ifølge helt nye data årtiets mest downloadede mobilspil på globalt plan.

Artikel top billede

Det er ikke uden grund, at de to danske spilvirksomheder Sybo og Kiloo har tjent styrtende på spillet Subways Surfers.

For helt nye data fra analysefirmaet App Annie, der har analyseret data fra Apples App Store og Google Play, viser, at Subway Surfers er intet mindre end årtiets mest downloadede mobilspil på globalt plan.

Dermed overgår Subway Surfers andre populære og velkendte mobilspil som Candy Crush og Fruit Ninja.

Se hele listen her:

1. Subway Surfers
2. Candy Crush Saga
3. Temple Run 2
4. My Talking Tom
5. Clash of Clans
6. Pou
7. Hill Climb Racing
8. Minion Rush
9. Fruit Ninja
10. 8 Ball Pool

Læs også: Danske brødre tjener fortsat styrtende på spilsuccesen Subway-surfer

Finsk spil har opnået størst indtjening

Selvom Subway Surfers er det mest downloadede spil, så må det danske spil dog se sig overgået af andre spil, når det gælder indtjening.

Således er der ikke plads til Subways i top 10 på listen over de spil, som forbrugerne har brugt flest penge på.

Her indtager Clash of Titans fra finske Supercell førstepladsen, mens vi længere nede på listen finder velkendte titler som Candy Crush Saga og Pokémon Go.

Læs også: Nu skal Kiloo ikke længere udgive Subway Surfers til smartphones

Facebook dominerer

App Annie har også lavet en opgørelse over de mest downloadede apps i dette årti.

Her indtager Facebook førstepladsen, men de efterfølgende pladser er ligeledes domineret af Facebook.

For på henholdsvis anden-, tredje- og fjerdepladsen finder vi de Facebook-ejede apps Facebook Messenger, WhatsApp og Instagram.

Listen over de mest downloadede apps i årtiet ser således ud:

  1. Facebook
  2. Facebook Messenger
  3. WhatsApp
  4. Instagram
  5. Snapchat
  6. Skype
  7. TikTok
  8. UC Browser
  9. YouTube
  10. Twitter
Opgørelserne fra App Annie viser ligeledes, at Netflix er den app, som har skabt størst indtjening i løbet af årtiet, mens den app som forbrugerne har brugt næst flest penge på er Tinder.

Se alle listerne på her.

Læs også: På 10 år har Apples App Store erobret verden: Her er to danske app-successers fortælling om, hvordan det er at leve på Apples nåde

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S