Selskabet bag Subway Surfers om kæmpe salg - uden tvivl den største transaktion i dansk spilhistorie

Det kinesisk-ejede Miniclip har måtte betale en rekordsum for at få fingre i danske Sybo Games, der står bag spilhittet Subway Surfers.

Artikel top billede

Det er uvist hvad kinesiske Miniclip har måtte betale for det danske spilfirma Sybo Games, der står bag den danske spilsucces Subway Surfers

Men til erhvervsmediet Finans afslører Mathias Gredal Nørvig, der er administrerende direktør for Sybo Games, at der er tale om et rekordsalg.

Finans skriver, at det ifølge mediets oplysninger er tale om et salg milliard størrelsen.

”Vi har ikke haft lyst til at sige, præcis hvor stort beløbet er. Men vi kan sige, at det uden tvivl er den største transaktion i dansk spilhistorie, og det er også den største i den europæiske mobilspilbranche i år,” siger han til Finans.

Sybo Games oplyser ifølge Finans, at Subway Surfers har en brugerbase på 35 millioner brugere.

To selskaber står bag Subway Surfers

Subway Surfers succes er dog et produkt af de to danske selskaber Kiloo og Sybo Games.

I mange år var arbejdsfordelingen således, at det begge stod for udviklingen af spillet, mens Sybo Games ejede rettighederne til spillets indhold, mens Kiloo stod for udgivelsen.

Ved årskiftet 2020 overtog Sybo Games alene dog ansvaret for at udgive Subway Surfers på mobile platforme som iPhone, iPad og Android, men Kiloo beholdte muligheden for at kunne udgive spillet på alternative platforme.

Det var dog de to Sybo-stiftere Sylvester Rishøj og Bodie Jahn-Mulliner, der fik ideen til spillet i forbindelse med en animationsfilm, som de udviklede i 2005 på Animationsskolen i Viborg.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory