Artikel top billede

Selskabet bag Subway Surfers om kæmpe salg - uden tvivl den største transaktion i dansk spilhistorie

Det kinesisk-ejede Miniclip har måtte betale en rekordsum for at få fingre i danske Sybo Games, der står bag spilhittet Subway Surfers.

Det er uvist hvad kinesiske Miniclip har måtte betale for det danske spilfirma Sybo Games, der står bag den danske spilsucces Subway Surfers

Men til erhvervsmediet Finans afslører Mathias Gredal Nørvig, der er administrerende direktør for Sybo Games, at der er tale om et rekordsalg.

Finans skriver, at det ifølge mediets oplysninger er tale om et salg milliard størrelsen.

”Vi har ikke haft lyst til at sige, præcis hvor stort beløbet er. Men vi kan sige, at det uden tvivl er den største transaktion i dansk spilhistorie, og det er også den største i den europæiske mobilspilbranche i år,” siger han til Finans.

Sybo Games oplyser ifølge Finans, at Subway Surfers har en brugerbase på 35 millioner brugere.

To selskaber står bag Subway Surfers

Subway Surfers succes er dog et produkt af de to danske selskaber Kiloo og Sybo Games.

I mange år var arbejdsfordelingen således, at det begge stod for udviklingen af spillet, mens Sybo Games ejede rettighederne til spillets indhold, mens Kiloo stod for udgivelsen.

Ved årskiftet 2020 overtog Sybo Games alene dog ansvaret for at udgive Subway Surfers på mobile platforme som iPhone, iPad og Android, men Kiloo beholdte muligheden for at kunne udgive spillet på alternative platforme.

Det var dog de to Sybo-stiftere Sylvester Rishøj og Bodie Jahn-Mulliner, der fik ideen til spillet i forbindelse med en animationsfilm, som de udviklede i 2005 på Animationsskolen i Viborg.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere