Danske advokater hårdt ramt af langvarigt nedbrud af NemID: Forlanger nødplan

Mange danske advokater har ikke været i stand til at passe deres arbejde på grund af kæmpe-nedbruddet af NemID. Nu forlanger de, at der bliver udarbejdet en nødplan.

Artikel top billede

Et stort antal danske advokater har ikke været i stand til at passe deres arbejde ordentligt i den forgangne uge på grund af det store nedbrud, som ramte NemID for en uge siden.

På grund af nedbruddet har det nemlig været umuligt for advokaterne at få adgang til minretssag.dk, som advokaterne anvender til eksempelvis at indgive stævninger og andre dokumenter.

Den slags er omfattet af tidsfrister. Og dem har advokaterne i mange tilfælde haft svært ved at overholde på grund af det langvarige nedbrud.

“[Nedbruddet har] givet store udfordringer for advokaterne at overholde for eksempel søgsmålsfrister og frister for indgivelse af processkrifter med videre. Det kan forudses, at der på baggrund af nedbruddet kan opstå en række tvister om, hvorvidt fristerne er overholdt,” lyder det fra Advokatsamfundet, der er brancheorganisation for de danske advokater.

Advokatsamfundet forlanger nu, at den danske stat og Domstolsstyrelsen får udarbejdet en alternativ metode, så advokaterne ikke fremadrettet risikerer at blive helt afskåret fra at kunne anvende systemer i en længere periode.

“Der er ingen fremgangsmåde for, hvordan sagerne skal håndteres, når sådanne tekniske problemer opstår,” siger formanden for Advokatrådets procesretsudvalg, Nikolaj Linneballe.

Ifølge ham har det langvarige nedbrud vist, at det nuværende system er ‘meget sårbart i sådanne situationer.’

“Da vi må forvente at lignende nedbrud også vil forekomme i fremtiden, vil vi tage kontakt til Domstolsstyrelsen for at sikre, at der så hurtigt som muligt bliver udarbejdet en løsning, så vi ikke næste gang står uden nogen plan B,” meddeler han.

Forlanger redegørelse

Det langvarige nedbrud fik mandag Digitaliseringsstyrelsen til at forlange en redegørelse fra Nets, der står bag NemID.

Den alvorlige tone skyldes, at NemID er Danmarks nationale login-løsning og derfor regnes for at være samfundskritisk infrastruktur på linie med eksempelvis strøm- og vand-forsyning.

Allerede for en uge siden gav to af Danmarks fremmeste it-sikkerhedseksperter i disse spalter udtryk for, at nedbruddet var kritisk, i det det har betydet, at mange danskere ikke har været i stand til at logge på eksempelvis Digital Post, Borger.dk og lignende.

Også landets jobcentre og lignende har været ramt.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S