Tidligere direktør og medstifter af take-away-platformen Hungry.dk er nu arbejdsløs på fuldtid

Morten Larsen, tidligere direktør og medstifter af Hungry.dk, kan se frem til lang sommerferie, efter at han nu er helt ude af selskabet, som blev solgt for trecifret millionbeløb i 2021.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Hungry.com / Anne Kring)

Tidligere direktør og medstifter af den danske takeaway-platform Hungry.dk, Morten Larsen, er efter salget af virksomheden nu arbejdsløs på fuldtid.

Det skriver han via Linkedin.

"Stoppede som CEO i Hungry.dk for nyligt og er nu fuldtids arbejdsløs. Efter mange, mange år med fuld damp på hverdagen og en succesfuld exit af Hungry.dk i 2021 lever jeg en meget ny tilværelse for tiden," skriver han.

"Har besluttet mig for at holde en lang pause med tid til motion, børn, kedsomhed, familietid og venner."

Solgt for millionbeløb

Selskabet blev i oktober 2021 for et trecifret millionbeløb til den tyske konkurrent Delivery Hero.

Morten Larsen har tidligere været direktør for den konkurrerende take-awayplatform Just Eat, der er stiftet af Jesper Buch. I 2013 valgte han dog at stifte Hungry, som Jesper Buch også investerede i.

Salget af Hungry betød, at de daværende ejere af platformen blev forgyldt.

Danmarks takeaway-rigmand Jesper Buch fortalte i forbindelse med salget, at det blev hans største exit siden salget af Just Eat.

Morten Larsen ser nu frem mod en sommerferie, der måske varer i noget længere tid end for mange af os andre. Men Morten Larsen er klar til at åbne et nyt kapitel, pointerer han.

"Skulle der opstå en spændende mulighed på den anden side af sommeren, er jeg naturligvis nysgerrig og frisk på eventuelle nye udfordringer."

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job