Den danske hardware-succes Steelseries hæver omsætningen med mere end en halv milliard kroner: Tjente styrtende i 2021

Steelseries kommer ud af 2021 med særdeles solide nøgletal. Omsætningen blev hævet med ikke mindre end en halv milliard kroner, mens bundlinjen bragede afsted.

Artikel top billede

(Foto: Steelseries)

Den danske pc- og udstyrsproducent Steelseries skovlede penge ind i et voldsomt tempo i løbet af et 2021 hårdt præget af corona-restriktioner.

Omsætningen bragede i vejret med 589 millioner kroner til samlet 2,6 milliarder kroner.

Og Steelseries formåede i 2021 at hive nettoindtjeningen op på hele 263 millioner kroner mod 129 millioner kroner i 2020. EBITDA landede på 361 millioner kroner.

Det fremgår af Steelseries årsregnskab for 2021.

For bare fire år siden i 2017 lød omsætningen hos Steelseries, der i dag er ejet af GN Audio, på 'bare' 731 millioner kroner. Altså er omsætningen hævet med næsten to milliarder kroner i de seneste fire år.

Baggrunden for de gode økonomiske tal

I rapporten fra den danske gamin-succes forklarer man succesen med, at Steelseries har draget fordel af en loyal kundebase, solide premiumprodukter, en stærk forsyningskæde samt en god forvaltning af kontanter, som gav stabilitet under corona-pandemien.

Ledelsen er overordnet tilfreds med de økonomiske tal for 2021, som var på linje med forventningerne, lyder det.

56 procent af omsætningen hentede Steelseries fra sit sortiment af lydprodukter, mens produkter som mus, keyboards, musemåtter, software og andet tilbehør tegnede sig for de resterende 44 procent.

I løbet af 2021 nåede selskabet op på i gennemsnit lidt over 300 ansatte.

Ledelsen forventer fortsat vækst i omsætning og EBITDA i 2022 – men forholder sig også til, at der potentielt skal håndteres implikationer som følge af den post-pandemiske usikkerhed og generelle bekymringer om stigende pres på inflationen.

Steelseries blev etableret i 2001 og er i dag en af de ledende selskaber inden for gaming-brands med afdelinger i København, Chicago, Taipei, Lille, Warszawa, Shanghai og Singapore.

Steelseries landede tidligere i år på en 18. plads i Computerworlds liste over de 50 mest værdifulde danske it-succeser.

Og det danske hardware-selskab er faktisk lidt af en usædvanlig succes.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura