50 millioner kroner i løsesum til Conti-gruppen efter ransomware-angreb: Forsikringsselskab nægter at dække beløbet

I en hackerangreb mod en juvelér-gigant, der blandt andet gik ud over flere arabiske kongefamilier, er over 50 millioner kroner blevet udbetalt til den russiske hackergruppe Conti. Og forsikringen dækker ikke.

Artikel top billede

7,5 milloner dollar svarende til over 54 millioner danske kroner er den sum, det er endt med at koste et britisk juvelérselskab at have haft uvelkomment besøg af en kriminel hackergruppe.

Løsesummen, som luksusjuvelereren Graff Diamonds måtte betale i forbindelse med et ransomware-angreb, skulle udbetales i bitcoin til den russisk tilknyttede Conti-gruppe.

Gruppen havde fået fat i data om juvelerens højprofilerede kunder, kom det frem i en retssag i London skriver mediet Bloomberg.

Gaff Diamonds' kunder tæller blandt andet mellemøstlige kongelige, og Conti endte med at lække data om kongefamilierne i Saudi, De Forenede Arabiske Emirater og Qatar.

Af uklare årsager undskyldte Conti overfor familierne, at de havde lækket deres data, men truede Gaff Diamonds med at lække yderligere.

"Vores mål er at offentliggøre så meget af Graffs information som muligt vedrørende de finansielle erklæringer fra det neoliberale plutokrati USA-UK-EU, som engagerer sig i uhyggeligt dyre indkøb, når deres nationer smuldrer under økonomisk tvang," skrev gruppen ifølge rapporter, som Bloomberg har set.

Og selv om 7,5 millioner dollar lyder af meget, er det faktisk halv pris af, hvad Conti i første omgang krævede af juveleren.

Ingen hjælp at hente hos forsikringsselskab

Foruden angrebet kommer Graff Diamonds også skuffede ud af forløbet efter dialog med virksomhedens forsikringsselskab The Travelers Companies, hvor Graff Diamonds skulle have haft en cyberforsikring.

"De kriminelle truede med målrettet offentliggørelse af vores kunders private køb," forklarer en talsmand for Graff Diamonds.

"Vi var fast besluttet på at tage alle mulige skridt for at beskytte deres interesser og forhandlede derfor en betaling, som med succes neutraliserede denne trussel," fortsætter vedkommende ifølge Bloomberg.

"Vi er ekstremt frustrerede og skuffede over The Travelers forsøg på at undgå afvikling af denne forsikrede risiko. De har ikke efterladt os andre muligheder end at anlægge disse inddrivelsessager ved Landsretten.”

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S