50 millioner kroner i løsesum til Conti-gruppen efter ransomware-angreb: Forsikringsselskab nægter at dække beløbet

I en hackerangreb mod en juvelér-gigant, der blandt andet gik ud over flere arabiske kongefamilier, er over 50 millioner kroner blevet udbetalt til den russiske hackergruppe Conti. Og forsikringen dækker ikke.

Artikel top billede

7,5 milloner dollar svarende til over 54 millioner danske kroner er den sum, det er endt med at koste et britisk juvelérselskab at have haft uvelkomment besøg af en kriminel hackergruppe.

Løsesummen, som luksusjuvelereren Graff Diamonds måtte betale i forbindelse med et ransomware-angreb, skulle udbetales i bitcoin til den russisk tilknyttede Conti-gruppe.

Gruppen havde fået fat i data om juvelerens højprofilerede kunder, kom det frem i en retssag i London skriver mediet Bloomberg.

Gaff Diamonds' kunder tæller blandt andet mellemøstlige kongelige, og Conti endte med at lække data om kongefamilierne i Saudi, De Forenede Arabiske Emirater og Qatar.

Af uklare årsager undskyldte Conti overfor familierne, at de havde lækket deres data, men truede Gaff Diamonds med at lække yderligere.

"Vores mål er at offentliggøre så meget af Graffs information som muligt vedrørende de finansielle erklæringer fra det neoliberale plutokrati USA-UK-EU, som engagerer sig i uhyggeligt dyre indkøb, når deres nationer smuldrer under økonomisk tvang," skrev gruppen ifølge rapporter, som Bloomberg har set.

Og selv om 7,5 millioner dollar lyder af meget, er det faktisk halv pris af, hvad Conti i første omgang krævede af juveleren.

Ingen hjælp at hente hos forsikringsselskab

Foruden angrebet kommer Graff Diamonds også skuffede ud af forløbet efter dialog med virksomhedens forsikringsselskab The Travelers Companies, hvor Graff Diamonds skulle have haft en cyberforsikring.

"De kriminelle truede med målrettet offentliggørelse af vores kunders private køb," forklarer en talsmand for Graff Diamonds.

"Vi var fast besluttet på at tage alle mulige skridt for at beskytte deres interesser og forhandlede derfor en betaling, som med succes neutraliserede denne trussel," fortsætter vedkommende ifølge Bloomberg.

"Vi er ekstremt frustrerede og skuffede over The Travelers forsøg på at undgå afvikling af denne forsikrede risiko. De har ikke efterladt os andre muligheder end at anlægge disse inddrivelsessager ved Landsretten.”

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S