50 millioner kroner i løsesum til Conti-gruppen efter ransomware-angreb: Forsikringsselskab nægter at dække beløbet

I en hackerangreb mod en juvelér-gigant, der blandt andet gik ud over flere arabiske kongefamilier, er over 50 millioner kroner blevet udbetalt til den russiske hackergruppe Conti. Og forsikringen dækker ikke.

Artikel top billede

7,5 milloner dollar svarende til over 54 millioner danske kroner er den sum, det er endt med at koste et britisk juvelérselskab at have haft uvelkomment besøg af en kriminel hackergruppe.

Løsesummen, som luksusjuvelereren Graff Diamonds måtte betale i forbindelse med et ransomware-angreb, skulle udbetales i bitcoin til den russisk tilknyttede Conti-gruppe.

Gruppen havde fået fat i data om juvelerens højprofilerede kunder, kom det frem i en retssag i London skriver mediet Bloomberg.

Gaff Diamonds' kunder tæller blandt andet mellemøstlige kongelige, og Conti endte med at lække data om kongefamilierne i Saudi, De Forenede Arabiske Emirater og Qatar.

Af uklare årsager undskyldte Conti overfor familierne, at de havde lækket deres data, men truede Gaff Diamonds med at lække yderligere.

"Vores mål er at offentliggøre så meget af Graffs information som muligt vedrørende de finansielle erklæringer fra det neoliberale plutokrati USA-UK-EU, som engagerer sig i uhyggeligt dyre indkøb, når deres nationer smuldrer under økonomisk tvang," skrev gruppen ifølge rapporter, som Bloomberg har set.

Og selv om 7,5 millioner dollar lyder af meget, er det faktisk halv pris af, hvad Conti i første omgang krævede af juveleren.

Ingen hjælp at hente hos forsikringsselskab

Foruden angrebet kommer Graff Diamonds også skuffede ud af forløbet efter dialog med virksomhedens forsikringsselskab The Travelers Companies, hvor Graff Diamonds skulle have haft en cyberforsikring.

"De kriminelle truede med målrettet offentliggørelse af vores kunders private køb," forklarer en talsmand for Graff Diamonds.

"Vi var fast besluttet på at tage alle mulige skridt for at beskytte deres interesser og forhandlede derfor en betaling, som med succes neutraliserede denne trussel," fortsætter vedkommende ifølge Bloomberg.

"Vi er ekstremt frustrerede og skuffede over The Travelers forsøg på at undgå afvikling af denne forsikrede risiko. De har ikke efterladt os andre muligheder end at anlægge disse inddrivelsessager ved Landsretten.”

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse