50 millioner kroner i løsesum til Conti-gruppen efter ransomware-angreb: Forsikringsselskab nægter at dække beløbet

I en hackerangreb mod en juvelér-gigant, der blandt andet gik ud over flere arabiske kongefamilier, er over 50 millioner kroner blevet udbetalt til den russiske hackergruppe Conti. Og forsikringen dækker ikke.

Artikel top billede

7,5 milloner dollar svarende til over 54 millioner danske kroner er den sum, det er endt med at koste et britisk juvelérselskab at have haft uvelkomment besøg af en kriminel hackergruppe.

Løsesummen, som luksusjuvelereren Graff Diamonds måtte betale i forbindelse med et ransomware-angreb, skulle udbetales i bitcoin til den russisk tilknyttede Conti-gruppe.

Gruppen havde fået fat i data om juvelerens højprofilerede kunder, kom det frem i en retssag i London skriver mediet Bloomberg.

Gaff Diamonds' kunder tæller blandt andet mellemøstlige kongelige, og Conti endte med at lække data om kongefamilierne i Saudi, De Forenede Arabiske Emirater og Qatar.

Af uklare årsager undskyldte Conti overfor familierne, at de havde lækket deres data, men truede Gaff Diamonds med at lække yderligere.

"Vores mål er at offentliggøre så meget af Graffs information som muligt vedrørende de finansielle erklæringer fra det neoliberale plutokrati USA-UK-EU, som engagerer sig i uhyggeligt dyre indkøb, når deres nationer smuldrer under økonomisk tvang," skrev gruppen ifølge rapporter, som Bloomberg har set.

Og selv om 7,5 millioner dollar lyder af meget, er det faktisk halv pris af, hvad Conti i første omgang krævede af juveleren.

Ingen hjælp at hente hos forsikringsselskab

Foruden angrebet kommer Graff Diamonds også skuffede ud af forløbet efter dialog med virksomhedens forsikringsselskab The Travelers Companies, hvor Graff Diamonds skulle have haft en cyberforsikring.

"De kriminelle truede med målrettet offentliggørelse af vores kunders private køb," forklarer en talsmand for Graff Diamonds.

"Vi var fast besluttet på at tage alle mulige skridt for at beskytte deres interesser og forhandlede derfor en betaling, som med succes neutraliserede denne trussel," fortsætter vedkommende ifølge Bloomberg.

"Vi er ekstremt frustrerede og skuffede over The Travelers forsøg på at undgå afvikling af denne forsikrede risiko. De har ikke efterladt os andre muligheder end at anlægge disse inddrivelsessager ved Landsretten.”

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S