Kryptoplatform erklærer sig konkurs, men håber fortsat at overleve

Kryptoplatformen Voyager Digital erklærer sig nu for bankerot, men anmoder samtidig om konkursbeskyttelse og omorganisering.

Artikel top billede

(Foto: WorldSpectrum/Pixabay)

Tumulten på kryptomarkedet fortsætter, og nu har den amerikanske kryptovirksomhed Voyager Digital indgivet en konkursbegæring.

Det skriver blandt andre Reuters og CNBC.

Voyager Digital, som fungerer som en låneplatform og broker inden for krypto, har stoppet alt handel og alle hævninger fra virksomheden.

Der har været flere kryptorelaterede platforme, som har følt det hårde marked den seneste tid. Selskabet Celsius måtte i sidste måned suspendere alt handel, og Coinbase har for nylig måtte fyre 18 procent af sine ansatte.

Stadig håb

Voyage har dog indgivet en såkaldt chapter 11-beskyttelsesanmodning. Chapter 11-konkursprocedurer stopper alle civile retssager fra for eksempel kreditorer og giver virksomheder mulighed for at udarbejde en turnaround-plan, mens de forbliver i drift, skriver Reuters.

"Denne omfattende reorganisering er den bedste måde at beskytte aktiver på platformen og maksimere værdien for alle interessenter, inklusive kunder," udtaler Stephen Ehrlich, administrerende direktør for Voyager i en erklæring fra virksomheden.

I begæringen fremgår det ligeledes, at selskabet har omkring 1,3 milliarder dollar i kryptoaktiver og 350 millioner dollar i kontanter svarende til omkring 12 milliarder kroner i alt.

Det fremgår derudover, at Voyager Digital jagter misvedligeholdt gæld fra Three Arrows Capital (3AC) over 650 millioner dollar – svarende til 4,7 milliarder kroner.

Lige nu er det virksomhedens plan at kunne genoptage kundernes kontoadgang på sigt, fremgår det. Planen kræver dog enighed fra flere parter samt godkendelse fra domstolene.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,