Kryptoplatform erklærer sig konkurs, men håber fortsat at overleve

Kryptoplatformen Voyager Digital erklærer sig nu for bankerot, men anmoder samtidig om konkursbeskyttelse og omorganisering.

Artikel top billede

(Foto: WorldSpectrum/Pixabay)

Tumulten på kryptomarkedet fortsætter, og nu har den amerikanske kryptovirksomhed Voyager Digital indgivet en konkursbegæring.

Det skriver blandt andre Reuters og CNBC.

Voyager Digital, som fungerer som en låneplatform og broker inden for krypto, har stoppet alt handel og alle hævninger fra virksomheden.

Der har været flere kryptorelaterede platforme, som har følt det hårde marked den seneste tid. Selskabet Celsius måtte i sidste måned suspendere alt handel, og Coinbase har for nylig måtte fyre 18 procent af sine ansatte.

Stadig håb

Voyage har dog indgivet en såkaldt chapter 11-beskyttelsesanmodning. Chapter 11-konkursprocedurer stopper alle civile retssager fra for eksempel kreditorer og giver virksomheder mulighed for at udarbejde en turnaround-plan, mens de forbliver i drift, skriver Reuters.

"Denne omfattende reorganisering er den bedste måde at beskytte aktiver på platformen og maksimere værdien for alle interessenter, inklusive kunder," udtaler Stephen Ehrlich, administrerende direktør for Voyager i en erklæring fra virksomheden.

I begæringen fremgår det ligeledes, at selskabet har omkring 1,3 milliarder dollar i kryptoaktiver og 350 millioner dollar i kontanter svarende til omkring 12 milliarder kroner i alt.

Det fremgår derudover, at Voyager Digital jagter misvedligeholdt gæld fra Three Arrows Capital (3AC) over 650 millioner dollar – svarende til 4,7 milliarder kroner.

Lige nu er det virksomhedens plan at kunne genoptage kundernes kontoadgang på sigt, fremgår det. Planen kræver dog enighed fra flere parter samt godkendelse fra domstolene.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S