Efter stort teknologi-spring: Kan du overhovedet købe en dårlig bærbar mere?

Bærbare computere har taget et tigerspring - og er det overhovedet muligt at købe en dårlig mere? Computerworlds teknologiredaktør svarer på det - og hvad fælderne er med moderne bærbarkøb.

Artikel top billede

(Foto: David Yu/Pixabay)

Et sted i chefredaktørens kælder står hans første bærbare computer. En Toshiba der vejer 7 kilo, har en to-farvet skærm, 20 mb harddisk, 10 mhz 286-processor og intet batteri.

Den virker stadig! Så både Wordperfect, DOS og Norton Commander flyver afsted når den en sjælden gang spindes op.

Det er en god historie. Og et godt oplæg til dagens episode af Inde i maskinen, Computerworlds podcast der går bag om, it-nyhederne.

Men episoden starter på det sommervarme kontor hvor artiklens to forfattere kom til at diskutere om man overhovedet kunne købe en dårlig bærbar mere. Og hvis man kunne: Hvad er det man skal passe på nu om dage?

Et oplagt emne at indvie læserne i. Og emnet for dagens episode hvor vi vender hvad en god bærbar er, hvordan Macs klarer sig i den sammenhæng og hvad det er man får, når priserne stiger.

Du kan også lytte til podcasten via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S