Efter stort teknologi-spring: Kan du overhovedet købe en dårlig bærbar mere?

Bærbare computere har taget et tigerspring - og er det overhovedet muligt at købe en dårlig mere? Computerworlds teknologiredaktør svarer på det - og hvad fælderne er med moderne bærbarkøb.

Artikel top billede

(Foto: David Yu/Pixabay)

Et sted i chefredaktørens kælder står hans første bærbare computer. En Toshiba der vejer 7 kilo, har en to-farvet skærm, 20 mb harddisk, 10 mhz 286-processor og intet batteri.

Den virker stadig! Så både Wordperfect, DOS og Norton Commander flyver afsted når den en sjælden gang spindes op.

Det er en god historie. Og et godt oplæg til dagens episode af Inde i maskinen, Computerworlds podcast der går bag om, it-nyhederne.

Men episoden starter på det sommervarme kontor hvor artiklens to forfattere kom til at diskutere om man overhovedet kunne købe en dårlig bærbar mere. Og hvis man kunne: Hvad er det man skal passe på nu om dage?

Et oplagt emne at indvie læserne i. Og emnet for dagens episode hvor vi vender hvad en god bærbar er, hvordan Macs klarer sig i den sammenhæng og hvad det er man får, når priserne stiger.

Du kan også lytte til podcasten via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S