Hvad synes du om dit job? Sådan helt ærligt...

Computerworld og Computerworld it-jobbank er ved at kortlægge danske it-professionelles jobsøgnings- og karriereadfærd - og vi har brug for din holdning og et par minutter af din tid.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

I mere end seks år har vi hos Computerworld og Computerworld it-jobbank kortlagt danske it-professionelles jobsøgnings- og karriereadfærd – og denne undersøgelse afdækker din holdning til de to helt aktuelle emner ledelse og arbejdsbalance.

Dit bidrag har stor værdi for danske virksomheder, der fremadrettet bliver skarpere på, hvad it-profiler lægger vægt på i arbejdslivet. Det gør virksomhederne i stand til at fokusere på det, der betyder mest for dig og dine it-kolleger, når det kommer til tiltrækning, udvikling og fastholdelse af nye it-medarbejdere.

Spørgeskemaet tager ca. 7 minutter at besvare og er anonymt. Ved at besvare undersøgelsen deltager du i lodtrækningen om at vinde et par Apple AirPods Pro.

Du deltager i Computerworlds undersøgelse ved at bruge dette link

Resultaterne af undersøgelsen vil blive udgivet på Computerworld når de er parat. Undersøgelserne har før resultere i en række spændende resultater:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS