Hvad synes du om dit job? Sådan helt ærligt...

Computerworld og Computerworld it-jobbank er ved at kortlægge danske it-professionelles jobsøgnings- og karriereadfærd - og vi har brug for din holdning og et par minutter af din tid.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

I mere end seks år har vi hos Computerworld og Computerworld it-jobbank kortlagt danske it-professionelles jobsøgnings- og karriereadfærd – og denne undersøgelse afdækker din holdning til de to helt aktuelle emner ledelse og arbejdsbalance.

Dit bidrag har stor værdi for danske virksomheder, der fremadrettet bliver skarpere på, hvad it-profiler lægger vægt på i arbejdslivet. Det gør virksomhederne i stand til at fokusere på det, der betyder mest for dig og dine it-kolleger, når det kommer til tiltrækning, udvikling og fastholdelse af nye it-medarbejdere.

Spørgeskemaet tager ca. 7 minutter at besvare og er anonymt. Ved at besvare undersøgelsen deltager du i lodtrækningen om at vinde et par Apple AirPods Pro.

Du deltager i Computerworlds undersøgelse ved at bruge dette link

Resultaterne af undersøgelsen vil blive udgivet på Computerworld når de er parat. Undersøgelserne har før resultere i en række spændende resultater:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job