Nordisk Film køber spilselskab med 300 ansatte

Endnu et spilfirma er blevet opkøbt af Nordisk Film, der nu har samlede investeringer i gaming-selskaber for to milliarder kroner.

Artikel top billede

Danmarks største og ældste biografkæde, Nordisk Film, fortsætter med at udvide sin strategiske satsning inden for gaming med opkøb af spilselskab med 300 ansatte.

Det er engelske Supermassive Games, som er erhvervet gennem Nordisk Films forretningsenhed Nordisk Games, der nu har over to milliarder kroner investeret i syv europæiske computerspilselskaber med tilsammen 1.200 ansatte.

"Computerspil er en vigtig komponent for Nordisk Film i den transformation og udvikling, vi er i gang med, hvor vi vil være markant til stede i områder med høj forbrugeropmærksomhed," lyder det i en meddelelse fra Allan Mathson Hansen, der er CEO i Nordisk Film.

Nordisk Film har siden 2021 ejet lidt over 30 procent af Supermassive Games, men har altså nu købt hele selskabet, der har kontorer i Guildford sydvest for London.

Spilforretningen skal være fordoblet i 2025

Supermassive Games udvikler spil til PC og alle førende spilkonsoller og har titler som Until 'Dawn', 'House of Ashes' og det nyligt lancerede 'The Quarry' på cv'et.

"Jeg er meget tilfreds med, at vi nu kan købe hele Supermassive Games, der som få spilstudier i verden mestrer den helt særlige filmiske computerspilfortælling, som ligger tæt op ad Nordisk Films DNA. Vi ser, at historiefortællingen smelter mere og mere sammen på tværs af medier, og derfor forventer vi kraftig vækst inden for denne kategori," lyder det videre fra Allan Mathson Hansen i meddelelsen.

Nordisk Film oplyser ikke, hvor mange millioner, der er lagt på bordet for købet af det engelske spilselskab. Men da Nordisk Film i marts 2021 købte 30 procent af Supermassive Games med dengang cirka 200 ansatte, lød prisen på et trecifret millionbeløb.

Computerspil er ét af fem strategiske vækstområder hos Egmont, som Nordisk Film er en del af. Ambitionen er, at forretningsområdet skal være mere end fordoblet i 2025 sammenlignet med 2020.

Annonce

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S