Nordisk Film køber spilselskab med 300 ansatte

Endnu et spilfirma er blevet opkøbt af Nordisk Film, der nu har samlede investeringer i gaming-selskaber for to milliarder kroner.

Artikel top billede

Danmarks største og ældste biografkæde, Nordisk Film, fortsætter med at udvide sin strategiske satsning inden for gaming med opkøb af spilselskab med 300 ansatte.

Det er engelske Supermassive Games, som er erhvervet gennem Nordisk Films forretningsenhed Nordisk Games, der nu har over to milliarder kroner investeret i syv europæiske computerspilselskaber med tilsammen 1.200 ansatte.

"Computerspil er en vigtig komponent for Nordisk Film i den transformation og udvikling, vi er i gang med, hvor vi vil være markant til stede i områder med høj forbrugeropmærksomhed," lyder det i en meddelelse fra Allan Mathson Hansen, der er CEO i Nordisk Film.

Nordisk Film har siden 2021 ejet lidt over 30 procent af Supermassive Games, men har altså nu købt hele selskabet, der har kontorer i Guildford sydvest for London.

Spilforretningen skal være fordoblet i 2025

Supermassive Games udvikler spil til PC og alle førende spilkonsoller og har titler som Until 'Dawn', 'House of Ashes' og det nyligt lancerede 'The Quarry' på cv'et.

"Jeg er meget tilfreds med, at vi nu kan købe hele Supermassive Games, der som få spilstudier i verden mestrer den helt særlige filmiske computerspilfortælling, som ligger tæt op ad Nordisk Films DNA. Vi ser, at historiefortællingen smelter mere og mere sammen på tværs af medier, og derfor forventer vi kraftig vækst inden for denne kategori," lyder det videre fra Allan Mathson Hansen i meddelelsen.

Nordisk Film oplyser ikke, hvor mange millioner, der er lagt på bordet for købet af det engelske spilselskab. Men da Nordisk Film i marts 2021 købte 30 procent af Supermassive Games med dengang cirka 200 ansatte, lød prisen på et trecifret millionbeløb.

Computerspil er ét af fem strategiske vækstområder hos Egmont, som Nordisk Film er en del af. Ambitionen er, at forretningsområdet skal være mere end fordoblet i 2025 sammenlignet med 2020.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S