Twitter sagsøger Elon Musk: Vil tvinge opkøb igennem

Nu sagsøger Twitter verdens rigeste mand, Elon Musk, for at have overtrådt opkøbsaftale på 44 milliarder dollar og vil have domstol til at beordre handlen gennemført til den aftalte pris.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Twitters jurister har voteret og sender nu med ekspresfart sagsanlæg afsted mod Elon Musk.

Elon Musk har brudt sin opkøbsaftale på 44 milliarder dollar, og domstolen i Delaware bør beordre verdens rigeste mand til at gennemføre handlen til aftalt pris, lyder anklagen fra Twitter, skriver flere internationale medier, herunder Reuters.

"Musk mener tilsyneladende, at han - i modsætning til enhver anden part, der er underlagt Delawares kontraktlovgivning - er fri til at ombestemme sig, ødelægge virksomheden, forstyrre dets drift, ødelægge aktionærernes værdi og så gå væk," lyder det.

Historisk juridisk kamp

Retssagen sætter gang i, hvad der tegner til at blive et af de største juridiske opgør i Wall Streets historie med enorm bevågenhed.

Elon Musk sagsøges efter et dramatisk forløb, hvor Tesla- og Space X-direktøren pludselig trak i nødbremsen. Ifølge ham havde Twitter ikke levet op til flere betingelser for opkøbet, hvoraf det centrale har været levering af informationer om bots og falske konti på det sociale medie.

Twitter sagsøger Elon Musk for "en lang række" af overtrædelser, herunder for "hemmeligt" at have akkumuleret aktier i virksomheden mellem januar og marts uden korrekt at informere om de betydelige beløb.

Twitter-aktien lukkede tirsdag i en pris på lidt over 34,06 dollar, et godt stykke vej fra Elon Musks opkøbstilbud på 54,20 dollar per aktie.

Twitter har anmodet om fire dages retssag i midten af september.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job