Twitter sagsøger Elon Musk: Vil tvinge opkøb igennem

Nu sagsøger Twitter verdens rigeste mand, Elon Musk, for at have overtrådt opkøbsaftale på 44 milliarder dollar og vil have domstol til at beordre handlen gennemført til den aftalte pris.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Twitters jurister har voteret og sender nu med ekspresfart sagsanlæg afsted mod Elon Musk.

Elon Musk har brudt sin opkøbsaftale på 44 milliarder dollar, og domstolen i Delaware bør beordre verdens rigeste mand til at gennemføre handlen til aftalt pris, lyder anklagen fra Twitter, skriver flere internationale medier, herunder Reuters.

"Musk mener tilsyneladende, at han - i modsætning til enhver anden part, der er underlagt Delawares kontraktlovgivning - er fri til at ombestemme sig, ødelægge virksomheden, forstyrre dets drift, ødelægge aktionærernes værdi og så gå væk," lyder det.

Historisk juridisk kamp

Retssagen sætter gang i, hvad der tegner til at blive et af de største juridiske opgør i Wall Streets historie med enorm bevågenhed.

Elon Musk sagsøges efter et dramatisk forløb, hvor Tesla- og Space X-direktøren pludselig trak i nødbremsen. Ifølge ham havde Twitter ikke levet op til flere betingelser for opkøbet, hvoraf det centrale har været levering af informationer om bots og falske konti på det sociale medie.

Twitter sagsøger Elon Musk for "en lang række" af overtrædelser, herunder for "hemmeligt" at have akkumuleret aktier i virksomheden mellem januar og marts uden korrekt at informere om de betydelige beløb.

Twitter-aktien lukkede tirsdag i en pris på lidt over 34,06 dollar, et godt stykke vej fra Elon Musks opkøbstilbud på 54,20 dollar per aktie.

Twitter har anmodet om fire dages retssag i midten af september.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS