Twitter sagsøger Elon Musk: Vil tvinge opkøb igennem

Nu sagsøger Twitter verdens rigeste mand, Elon Musk, for at have overtrådt opkøbsaftale på 44 milliarder dollar og vil have domstol til at beordre handlen gennemført til den aftalte pris.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Twitters jurister har voteret og sender nu med ekspresfart sagsanlæg afsted mod Elon Musk.

Elon Musk har brudt sin opkøbsaftale på 44 milliarder dollar, og domstolen i Delaware bør beordre verdens rigeste mand til at gennemføre handlen til aftalt pris, lyder anklagen fra Twitter, skriver flere internationale medier, herunder Reuters.

"Musk mener tilsyneladende, at han - i modsætning til enhver anden part, der er underlagt Delawares kontraktlovgivning - er fri til at ombestemme sig, ødelægge virksomheden, forstyrre dets drift, ødelægge aktionærernes værdi og så gå væk," lyder det.

Historisk juridisk kamp

Retssagen sætter gang i, hvad der tegner til at blive et af de største juridiske opgør i Wall Streets historie med enorm bevågenhed.

Elon Musk sagsøges efter et dramatisk forløb, hvor Tesla- og Space X-direktøren pludselig trak i nødbremsen. Ifølge ham havde Twitter ikke levet op til flere betingelser for opkøbet, hvoraf det centrale har været levering af informationer om bots og falske konti på det sociale medie.

Twitter sagsøger Elon Musk for "en lang række" af overtrædelser, herunder for "hemmeligt" at have akkumuleret aktier i virksomheden mellem januar og marts uden korrekt at informere om de betydelige beløb.

Twitter-aktien lukkede tirsdag i en pris på lidt over 34,06 dollar, et godt stykke vej fra Elon Musks opkøbstilbud på 54,20 dollar per aktie.

Twitter har anmodet om fire dages retssag i midten af september.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-backend udvikler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Midtjylland

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S