Twitter sagsøger Elon Musk: Vil tvinge opkøb igennem

Nu sagsøger Twitter verdens rigeste mand, Elon Musk, for at have overtrådt opkøbsaftale på 44 milliarder dollar og vil have domstol til at beordre handlen gennemført til den aftalte pris.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Twitters jurister har voteret og sender nu med ekspresfart sagsanlæg afsted mod Elon Musk.

Elon Musk har brudt sin opkøbsaftale på 44 milliarder dollar, og domstolen i Delaware bør beordre verdens rigeste mand til at gennemføre handlen til aftalt pris, lyder anklagen fra Twitter, skriver flere internationale medier, herunder Reuters.

"Musk mener tilsyneladende, at han - i modsætning til enhver anden part, der er underlagt Delawares kontraktlovgivning - er fri til at ombestemme sig, ødelægge virksomheden, forstyrre dets drift, ødelægge aktionærernes værdi og så gå væk," lyder det.

Historisk juridisk kamp

Retssagen sætter gang i, hvad der tegner til at blive et af de største juridiske opgør i Wall Streets historie med enorm bevågenhed.

Elon Musk sagsøges efter et dramatisk forløb, hvor Tesla- og Space X-direktøren pludselig trak i nødbremsen. Ifølge ham havde Twitter ikke levet op til flere betingelser for opkøbet, hvoraf det centrale har været levering af informationer om bots og falske konti på det sociale medie.

Twitter sagsøger Elon Musk for "en lang række" af overtrædelser, herunder for "hemmeligt" at have akkumuleret aktier i virksomheden mellem januar og marts uden korrekt at informere om de betydelige beløb.

Twitter-aktien lukkede tirsdag i en pris på lidt over 34,06 dollar, et godt stykke vej fra Elon Musks opkøbstilbud på 54,20 dollar per aktie.

Twitter har anmodet om fire dages retssag i midten af september.

Annonce

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Statens IT

Linux systemadministrator til Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Category Manager

Midtjylland

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S