Bog: Vi går villigt i takt og slet ikke så selvstændige, som vi tror

”Når flokdyret fejler: Hvorfor vi kloge mennesker træffer så mange ukloge beslutninger” forklarer, hvordan autoritetstro og ønsket om at være som alle andre får os til at se stort på moral, omtanke og selvstændig tankegang.

Artikel top billede

I Monty Python’s Life of Brian slår hovedpersonen vinduet op efter en fornøjelig nat og kigger til sin forbløffelse ud på en menneskemængde, der tror at han er selveste Messias.

Brian forsøger at forklare dem, at de er selvstændige mennesker, der virkelig burde finde på noget bedre at lave end at rende i hælene på ham.

”You’re all individuals! You’re all different!” råber han lettere desperat og folkemængden svarer bekræftende i kor – på nær en enkelt, der lidt paradoksalt bemærker: ”I’m not!”

Det er i en nøddeskal konklusionen på psykolog Henrik Tingleffs bog Når flokdyret fejler – Hvorfor vi kloge mennesker træffer så mange ukloge beslutninger.

Bogen handler om, hvordan vi måske nok mener, at vi træffer selvstændige, velbegrundede og rationelle valg. Men det er langtfra hele sandheden.

For mennesker er også på godt og ondt flokdyr, som bevidst eller ubevidst bruger en masse kræfter på at tilpasse os og følge med alle de andre. Hvilket lidt for ofte medfører, at vi kaster moral, omtanke og selvstændig tankegang på møddingen.

Det gælder lige fra passiv accept af krænkelser på arbejdspladsen til indkøb af vulgært kostbare croissanter fra det helt rigtige hipsterbageri. Eller som da det for nogle år siden – af uransagelige årsager – blev populært blandt mellemledere at holde med Liverpool.

Tingleff trækker på en lang række adfærdsstudier, herunder en del af ældre årgang som af etiske årsager næppe ville kunne gennemføres i dag.

Ud over at kortlægge vore bestræbelser for at følge med flokken konstaterer han også, at vi er svært selvforherligende, hvilket kan forklare de mange anstrengelser for at tage sig godt ud på sociale medier.

Dertil kommer iboende fjendtlighed overfor dem, der ikke ligner eller opfører sig som os selv, samt en udpræget tiltro til autoriteter.

Henrik Tingleff viser gennem talrige eksempler, hvordan flokmentaliteten giver sig udslag i pudsige og undertiden overraskende adfærd, men også hvordan den lidt for ofte har skræmmende og skadelige konsekvenser i stort og småt. Hvilket man som både samfundsborger, leder og medarbejder givetvis kan nikke genkendende til fra tid til anden.

Titel: Når flokdyret fejler – Hvorfor vi kloge mennesker træffer så mange ukloge beslutninger / Forfatter: Henrik Tingleff

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job