Bog: Vi går villigt i takt og slet ikke så selvstændige, som vi tror

”Når flokdyret fejler: Hvorfor vi kloge mennesker træffer så mange ukloge beslutninger” forklarer, hvordan autoritetstro og ønsket om at være som alle andre får os til at se stort på moral, omtanke og selvstændig tankegang.

Artikel top billede

I Monty Python’s Life of Brian slår hovedpersonen vinduet op efter en fornøjelig nat og kigger til sin forbløffelse ud på en menneskemængde, der tror at han er selveste Messias.

Brian forsøger at forklare dem, at de er selvstændige mennesker, der virkelig burde finde på noget bedre at lave end at rende i hælene på ham.

”You’re all individuals! You’re all different!” råber han lettere desperat og folkemængden svarer bekræftende i kor – på nær en enkelt, der lidt paradoksalt bemærker: ”I’m not!”

Det er i en nøddeskal konklusionen på psykolog Henrik Tingleffs bog Når flokdyret fejler – Hvorfor vi kloge mennesker træffer så mange ukloge beslutninger.

Bogen handler om, hvordan vi måske nok mener, at vi træffer selvstændige, velbegrundede og rationelle valg. Men det er langtfra hele sandheden.

For mennesker er også på godt og ondt flokdyr, som bevidst eller ubevidst bruger en masse kræfter på at tilpasse os og følge med alle de andre. Hvilket lidt for ofte medfører, at vi kaster moral, omtanke og selvstændig tankegang på møddingen.

Det gælder lige fra passiv accept af krænkelser på arbejdspladsen til indkøb af vulgært kostbare croissanter fra det helt rigtige hipsterbageri. Eller som da det for nogle år siden – af uransagelige årsager – blev populært blandt mellemledere at holde med Liverpool.

Tingleff trækker på en lang række adfærdsstudier, herunder en del af ældre årgang som af etiske årsager næppe ville kunne gennemføres i dag.

Ud over at kortlægge vore bestræbelser for at følge med flokken konstaterer han også, at vi er svært selvforherligende, hvilket kan forklare de mange anstrengelser for at tage sig godt ud på sociale medier.

Dertil kommer iboende fjendtlighed overfor dem, der ikke ligner eller opfører sig som os selv, samt en udpræget tiltro til autoriteter.

Henrik Tingleff viser gennem talrige eksempler, hvordan flokmentaliteten giver sig udslag i pudsige og undertiden overraskende adfærd, men også hvordan den lidt for ofte har skræmmende og skadelige konsekvenser i stort og småt. Hvilket man som både samfundsborger, leder og medarbejder givetvis kan nikke genkendende til fra tid til anden.

Titel: Når flokdyret fejler – Hvorfor vi kloge mennesker træffer så mange ukloge beslutninger / Forfatter: Henrik Tingleff

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Tekniske Sikkerhedsrådgivere

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S