Stor krypto-bank går konkurs: Indestående krypto-værdier er fastfrosset

Værdier for over 5,5 milliarder dollar er i klemme.

Artikel top billede

(Foto: Benjamin Nelan/Pixabay)

Den store kryptobank Celsius Network Limited er det seneste offer i den verserende kryptokrak, som siden begyndelsen året har udraderet værdier for omkring 15.000 milliarder kroner.

Det skriver finansmediet Bloomberg.

Flere end 100.000 kreditorer risikerer nu at have værdier i klemme hos virksomheden, som konkursbegæres efter den amerikanske paragraf 11.

Kryptoplatformen havde indestående for 4,3 milliarder amerikanske dollar mod udeståender for 5,5 milliarder dollar, fremgår det af retsdokumenter vedrørende begæringen.

Celsius løb for en måned siden i likviditetsproblemer, hvilket betød at selskabet i afholdte brugere fra at hæve deres værdier på kryptoplatformen.

Det udløste den uregulerede kryptbank for et stormløb af brugere, der forsøgte at hæve indeståender. Kryptobanken vurderes til at at have haft indeståender for over 20 milliarder dollar, hvor der blev tilbudt indlånsrenter på helt op til 18 procent.

Tidligere på måneden måtte en anden krypto-platform, Voyager Digital, erklære sig konkurs ovenpå kryptokrakket.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S