Stor krypto-bank går konkurs: Indestående krypto-værdier er fastfrosset

Værdier for over 5,5 milliarder dollar er i klemme.

Artikel top billede

(Foto: Benjamin Nelan/Pixabay)

Den store kryptobank Celsius Network Limited er det seneste offer i den verserende kryptokrak, som siden begyndelsen året har udraderet værdier for omkring 15.000 milliarder kroner.

Det skriver finansmediet Bloomberg.

Flere end 100.000 kreditorer risikerer nu at have værdier i klemme hos virksomheden, som konkursbegæres efter den amerikanske paragraf 11.

Kryptoplatformen havde indestående for 4,3 milliarder amerikanske dollar mod udeståender for 5,5 milliarder dollar, fremgår det af retsdokumenter vedrørende begæringen.

Celsius løb for en måned siden i likviditetsproblemer, hvilket betød at selskabet i afholdte brugere fra at hæve deres værdier på kryptoplatformen.

Det udløste den uregulerede kryptbank for et stormløb af brugere, der forsøgte at hæve indeståender. Kryptobanken vurderes til at at have haft indeståender for over 20 milliarder dollar, hvor der blev tilbudt indlånsrenter på helt op til 18 procent.

Tidligere på måneden måtte en anden krypto-platform, Voyager Digital, erklære sig konkurs ovenpå kryptokrakket.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S