Stor krypto-bank går konkurs: Indestående krypto-værdier er fastfrosset

Værdier for over 5,5 milliarder dollar er i klemme.

Artikel top billede

(Foto: Benjamin Nelan/Pixabay)

Den store kryptobank Celsius Network Limited er det seneste offer i den verserende kryptokrak, som siden begyndelsen året har udraderet værdier for omkring 15.000 milliarder kroner.

Det skriver finansmediet Bloomberg.

Flere end 100.000 kreditorer risikerer nu at have værdier i klemme hos virksomheden, som konkursbegæres efter den amerikanske paragraf 11.

Kryptoplatformen havde indestående for 4,3 milliarder amerikanske dollar mod udeståender for 5,5 milliarder dollar, fremgår det af retsdokumenter vedrørende begæringen.

Celsius løb for en måned siden i likviditetsproblemer, hvilket betød at selskabet i afholdte brugere fra at hæve deres værdier på kryptoplatformen.

Det udløste den uregulerede kryptbank for et stormløb af brugere, der forsøgte at hæve indeståender. Kryptobanken vurderes til at at have haft indeståender for over 20 milliarder dollar, hvor der blev tilbudt indlånsrenter på helt op til 18 procent.

Tidligere på måneden måtte en anden krypto-platform, Voyager Digital, erklære sig konkurs ovenpå kryptokrakket.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S