Amazon sagsøger Facebook-administratorer over falske anmeldelser på over 10.000 grupper

Amazon har besluttet at sagsøge en rakke unavngivne Facebook-gruppeadministratorer, som brugte tusindvis af grupper til at sprede falske anmeldelser mod Amazon mod betaling, hævder e-handelsgiganten.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Den gigantiske onlinehandel Amazon er gået ind i et stort retsligt opgør.

Selskabet lægger nemlig sag an mod administratorerne af 10.000 Facebook-grupper, som ifølge, der bruges til at koordinere falske anmeldelser af Amazon-produkter.

Det skriver Wall Street Journal.

De ansvarlige for de mange Facebook-grupper anmelder en lang række af produkter på Amazons siden mod betaling, erklærer Amazon, som samtidig meddeler, at aktiviteten finder sted i lande som USA, Storbritannien, Tyskland, Frankrig, Italien, Spanien og Japan.

De falske anmeldelser har til formål at manipulere med produkters popularitet enten positivt eller negativt.

Amazon har siden pandemien oplevet et stigende antal af anmeldelsesmanipulation, skriver mediet.

En af Facebook-grupperne havde navnet "Amazon Product Review", og havde mere end 43.000 medlemmer.

Facebook har i år fjernet gruppen, sagde Amazon. Gruppen at den undgik førhen Facebooks søgelys ved at ændre bogstaver i sætninger, der kunne udløse Facebooks alarmer.

Bagmændene er unavngivne. Sagen er anlagt ved Washington State's King County Superior Court.

Facebooks ejer Meta har ikke ønsket at kommentere sagen overfor Wall Street Journal.

Annonceindlæg fra Computerworld

Open Source AI er på vej ind i kommunerne

Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos