Apple bliver sagsøgt for at udnytte dominans i markedet til at gavne eget betalingssystem

Tech-giganten Apple står overfor et søgsmål for at bruge sin dominerede markedsposition til at få brugere til at benytte Apple Pay frem for andet.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Apple bliver beskyldt for udnyttelse af sin dominerende markedsposition til at afværge konkurrence fra andre betalingskortudstedere ed Apple Pay på tech-gigantens mobiltelefoner.Det skriver BBC.

Sagen er indgivet i Californien, USA af Affinity Credit Union, en amerikansk kreditforening.

Ifølge anklagen "tvinger" Apple sine brugere, der bruger deres smartphones, smarwatch og tablets, til at bruge Apples egen wallet. Apple Pay, til kontaktløse betalinger, i modsætning til producenter af Android-baserede enheder, der lader forbrugerne vælge wallets, som Google Pay og Samsung Pay.

Det fremgår også, at Apple anklages for at forhindre forbrugere i at bruge konkurrerende mobile wallets.

Affinity Credit mener også, at Apple bruger sin position til at høste på gebyrfronten.

"Apples adfærd skader ikke kun udstedere, men også forbrugere og konkurrencen som helhed," meddeler Affinity Credit Union ifølge BBC og fortsætter:

"Hvis Apple stod over for konkurrence, kunne det ikke opretholde disse betydelige gebyrer."

Apple har ikke svaret på BBC’s henvendelse.

Målet med sagen er en uspecificeret erstatning og et stop for Apples påståede konkurrencebegrænsende adfærd.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job