Apple indgår forlig på næsten 400 millioner efter sag om defekt tastatur

Techgiganten Apple indgår nu et forlig nu på 363 millioner efter en sag om et ødelagt MacBook-tastatur.

Artikel top billede

Apple har indgået en aftale om betaling af 363 millioner kroner ved retten i San Jose, Californien efter et gruppesøgsmål fra kunder, som påstod, at Apple havde sendt et tastatur ud til deres såkaldte ”butterfly ”-tastaturer til MacBooks på markedet velvidende, at de havde fejl.

Det skriver Reuters.

Kunder hævdede, at MacBook, MacBook Air og MacBook Pro-tastaturer led af klæbrige og ikke-reagerende taster, og at støv og snavs i små mængder kunne gøre det svært at skrive.

Endvidere mente kunderne, at Apple ofte leverer erstatningstastaturer med samme problem, nå kunder henvender sig.

Forliget dækker kunder, der har købt MacBook, MacBook Air og de fleste MacBook Pro-modeller mellem 2015 og 2019 i staterne Californien, Florida, Illinois, Michigan, New Jersey, New York og Washington.

Kundernes advokater forventer udbetaling på 2900 kroner til personer, der udskiftede flere tastaturer, 900 kroner til folk, der udskiftede ét tastatur, og 360 kroner til folk, der udskiftede tastaturhætter.

Kundernes advokatfirmaer, Girard Sharp og Chimicles Schwartz Kriner & Donaldson-Smith, kan søge op til 109 millioner kroner for salærer. Disse vil blive trukket fra sejrspuljen på de 363 millioner kroner, skriver Reuters.

Det forliget skal nu godkendes af en dommer. Apple har ikke svaret på Reuters forespørgsel om en kommentar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S