Uber indrømmer at have dækket over kæmpe datalæk om 57 millioner passagerer og chauffører

Kørselstjenesten Uber har indrømmet at have dækket over et databrud, der berør 57 millioner personer.

Artikel top billede

Uber har ved retten i USA indrømmet at have dækket over et læk af data fra 2016, som berørte informationer om 57 millioner passagerer og chauffører. Indrømmelsen sker som en del af et forlig for at undgå strafferetlige anklager.

Det skriver Reuters.

Ved at indrømme, at kørselstjenestens personale ikke rapporterede lækket til de korrekte myndigheder, som ville have været US Federal Trade Commission. Uber ventede i stedet et år med at rapportere det efter tilgangen af en ny ledelse.

Anklager Stephanie Hinds fortalte ifølge mediet, at forliget med Uber om ikke at gå efter strafferetslige konsekvenser skyldes den nye ledelses hurtige undersøgelse og afsløringer og Ubers 2018-aftale med FTC (Federal Trade Commission) om at opretholde et omfattende privacy-program.

Uber samarbejder også med anklagemyndigheden i undersøgelsen af selskabets tidligere sikkerhedschef, Joseph Sullivan, i forbindelse med hans påstået rolle i at dække over datalækket.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S