Uber indrømmer at have dækket over kæmpe datalæk om 57 millioner passagerer og chauffører

Kørselstjenesten Uber har indrømmet at have dækket over et databrud, der berør 57 millioner personer.

Artikel top billede

Uber har ved retten i USA indrømmet at have dækket over et læk af data fra 2016, som berørte informationer om 57 millioner passagerer og chauffører. Indrømmelsen sker som en del af et forlig for at undgå strafferetlige anklager.

Det skriver Reuters.

Ved at indrømme, at kørselstjenestens personale ikke rapporterede lækket til de korrekte myndigheder, som ville have været US Federal Trade Commission. Uber ventede i stedet et år med at rapportere det efter tilgangen af en ny ledelse.

Anklager Stephanie Hinds fortalte ifølge mediet, at forliget med Uber om ikke at gå efter strafferetslige konsekvenser skyldes den nye ledelses hurtige undersøgelse og afsløringer og Ubers 2018-aftale med FTC (Federal Trade Commission) om at opretholde et omfattende privacy-program.

Uber samarbejder også med anklagemyndigheden i undersøgelsen af selskabets tidligere sikkerhedschef, Joseph Sullivan, i forbindelse med hans påstået rolle i at dække over datalækket.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job