Uber indrømmer at have dækket over kæmpe datalæk om 57 millioner passagerer og chauffører

Kørselstjenesten Uber har indrømmet at have dækket over et databrud, der berør 57 millioner personer.

Artikel top billede

Uber har ved retten i USA indrømmet at have dækket over et læk af data fra 2016, som berørte informationer om 57 millioner passagerer og chauffører. Indrømmelsen sker som en del af et forlig for at undgå strafferetlige anklager.

Det skriver Reuters.

Ved at indrømme, at kørselstjenestens personale ikke rapporterede lækket til de korrekte myndigheder, som ville have været US Federal Trade Commission. Uber ventede i stedet et år med at rapportere det efter tilgangen af en ny ledelse.

Anklager Stephanie Hinds fortalte ifølge mediet, at forliget med Uber om ikke at gå efter strafferetslige konsekvenser skyldes den nye ledelses hurtige undersøgelse og afsløringer og Ubers 2018-aftale med FTC (Federal Trade Commission) om at opretholde et omfattende privacy-program.

Uber samarbejder også med anklagemyndigheden i undersøgelsen af selskabets tidligere sikkerhedschef, Joseph Sullivan, i forbindelse med hans påstået rolle i at dække over datalækket.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job