Amazon Prime hæver priserne i Europa med op til 43 procent

Grundet stigende omkostninger for Amazon, vil selskabet hæve priserne for Prime i Europa. Nogle skal betale over 40 procent mere. (Rettet)

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

Rettet grundet misforståelser ift. Pirme og Prime Video. Prime er ikke tilgængeligt i Danmark, og det danske Prime Video stiger ikke i pris. Kunder, som har tilmeldt sig Prime med en udenlandsk adresse bliver ramt.

Den amerikanske tech-gigant Amazon vil hæve priserne for sin leverings- og streamingforretning på abonnement, Amazon Prime, i Europa med op til 43 procent om året.

Det meddeler Amazon ifølge Reuters.

Det sker, da Amazon vil modvirke tabet ved de højere omkostninger som følge af globale prisstigninger.

Der blev også annonceret en prisstigning på Prime i USA tilbage i februar, og ifølge Reuters afspejler det investorernes pres på den nye CEO Andy Jassy om styrke indtjeningen i selskabet.

I Tyskland stiger gebyrerne for et årligt Prime-medlemskab med 30 procent til 89,90 euro. Storbritannien, vil få en stigning på 20 procent til 95 pund om året, mens Spanien, Italien og Frankrig, vil opleve stigninger på mellem 39 og 43 procent mere årligt.

Ifølge mediet Input, kommer stigningerne ikke til at påvirke det danske Prime Video abonnement.

Prime er ikke tilgængeligt i Danmark. Herhjemme har vi kun Prime Video, som ikke stiger.

Ændringerne vil kun påvirke danske kunder, hvis de har brugt en udenlandsk adresse til at tilmelde sig Prime uden for Danmark.

Prime koster ifølge selskabets danske hjemmeside 45 kroner om måneden i Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S