Kryptobørs er mistænkt for at bryde handelssanktioner

Kryptoplatformen Kraken bliver undersøgt for at have forbrudt sig mod amerikanske handelssanktioner.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Kryptovalutaplatformen Kraken bliver lige nu undersøgt af amerikanske myndigheder med mistanke om at have brudt de amerikanske handelssanktioner.

Det skriver New York Times.

Sagen drejer sig om, at Kraken muligvis har tilladt brugere i Iran at købe og sælge aktiver på platformen på trods af sanktioner fra USA.

Treasury Department's Office of Foreign Assets Control har efterforsket Kraken siden 2019, og det forventes, at der vil blive givet bøde i sagen skriver mediet.

Kraken vil derved blive det største amerikanske kryptofirma, der står over for en straf som følge af OFAC-sanktioner, fremgår det.

Kraken har en værdi på 11 milliarder dollar, svarende til 80,7 milliarder kroner.

USA indførte sanktioner mod Iran i 1979.

Den seneste tid har ikke været god for kryptoplatforme i USA. Voyager Digital og Celsius Network har begge erklæret sig konkurs, mens Coinbase har fyret 18 procent af sine ansatte, mens en tidligere ansat er anholdt for insiderhandel, og selskabet undersøges af amerikanske SEC.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS