Kryptobørs er mistænkt for at bryde handelssanktioner

Kryptoplatformen Kraken bliver undersøgt for at have forbrudt sig mod amerikanske handelssanktioner.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Kryptovalutaplatformen Kraken bliver lige nu undersøgt af amerikanske myndigheder med mistanke om at have brudt de amerikanske handelssanktioner.

Det skriver New York Times.

Sagen drejer sig om, at Kraken muligvis har tilladt brugere i Iran at købe og sælge aktiver på platformen på trods af sanktioner fra USA.

Treasury Department's Office of Foreign Assets Control har efterforsket Kraken siden 2019, og det forventes, at der vil blive givet bøde i sagen skriver mediet.

Kraken vil derved blive det største amerikanske kryptofirma, der står over for en straf som følge af OFAC-sanktioner, fremgår det.

Kraken har en værdi på 11 milliarder dollar, svarende til 80,7 milliarder kroner.

USA indførte sanktioner mod Iran i 1979.

Den seneste tid har ikke været god for kryptoplatforme i USA. Voyager Digital og Celsius Network har begge erklæret sig konkurs, mens Coinbase har fyret 18 procent af sine ansatte, mens en tidligere ansat er anholdt for insiderhandel, og selskabet undersøges af amerikanske SEC.

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision