Nu sker det: Google laver helt om på din Gmail

Verdens 1,5 milliarder Gmail-brugere skal nu vænne sig til et nyt design. Se det her, og få forklaringen på hvordan du kan skifte frem og tilbage mellem det nye og gamle design.

Artikel top billede

I disse dage udruller Google et nyt design til selskabets i alt 1,5 milliarder brugere af Gmail.

Du har muligvis allerede stiftet bekendtskab med ændringerne, som Google allerede i februar begyndte at udrulle til et mindre antal brugere.

Men den helt store og brede udrulning begyndte først den 28 juni, og hvis du ikke allerede har fået det nye design, så kan du forberede dig på, at din Gmail står foran en større overhaling meget snart.

Det nye design bruger elementer fra Googles seneste designsprog, Material Design 3, som blandt andet anvendes i Android 12.

Derfor ændrer Google

Hovedformålet med det nye Gmail-design er at integrere flere af Googles tjenester i Gmail, og dermed gøre det lettere for brugerne at hoppe rundt mellem de forskellige tjenester.

Derfor vil man ude i venstre side af skærmen eksempelvis kunne få adgang til Google Meet, Google Spaces og Google Chat, og med et enkelt klik vil du få adgang en oversigt over dine aktive samtaler i chat uden at skulle skifte skærmbillede.

Et nyt notfikations-system vil samtidig gøre dig opmærksom på det, hvis der er ny aktivitet i eksempvis i Google Chat eller Google Meet.

Få en introduktion her

Google har desuden offentliggjort en video, hvor selskabet giver en mere uddbybende introduktion til det nye design.

Den kan du se herunder:

Sådan skifter du design

Indtil nu har Google haft fokus på at udrulle det nye design til desktop-brugere, men senere på året ventes det også, at det nye design vil lande hos tablet-brugerne.

Har du endnu ikke fået det nye design, har du allerede nu mulighed for at skifte til det i indstillings-menuen, som du finder ved at klikke på tandhjulet i højre hjørne.

Her vil du også have muligheden for at vende tilbage til det gamle design, hvis du ikke bryder dig om det nye.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo