IT-Universitetet har rekordoptag af kvinder – men der er stadig et stykke vej til målet

Flere kvinder end nogensinde før er blevet optaget på IT-Universitetet i København.

Artikel top billede

IT-Universitetet i København sendt tilbud om studieplads ud til 416 af de 1.768 ansøgere. Det er en nedgang i optaget på otte procent, hvilket skyldes en politik aftale om reducerede pladser.

Til gengæld stiger andelen af kvinder. I år søgte 615 kvinder ind på IT-Universitetets bacheloruddannelser. Det svarer til 35 procent – sidste år var andelen på 31 procent.

Ligeledes stiger andelen, når det kommer til optagelse.

Andelen af kvindelige ansøgere, der har fået tilbudt en plads på ITU, er steget til 38 procent. Sidste år udgjorde andelen af kvinder optaget på universitet 32 procent.

Det skriver ITU i en meddelelse.

"Vi er glade for at kunne byde alle vores kommende studerende velkomne, og det er i særdeleshed positivt at se, hvordan andelen af kvindelige studerende på ITU fortsat stiger. Vi uddanner it-specialister til at skabe værdi for samfundet, og hvis vi skal sikre, at teknologien afspejler og kan anvendes af alle, er det vigtigt, at vi udligner kønsforskellen og får endnu flere kvinder ud i it-branchen," siger studiechef fra ITU Lene Rehder i meddelelsen.

Der er dog stadig et stykke vej til ITU’s tidligere udmeldte mål. I 2018 blev det meldt ud, at universitetets mål er at 50 procent skal være kvinder, og således mangler der stadig 12 procentpoint.

Ville gerne optage flere

Selvom de nyligt optagne vækker glæde, er der også utilfredshed at spore over at måtte tage færre ind.

"Desværre har vi ikke lov at udbyde flere pladser på IT-Universitet frem mod 2030. Udmøntningen af den politiske aftale om udflytning af uddannelsespladser fra de store byer, som blev besluttet i marts 2022, har den konsekvens for os, at vi skal bevare status quo i antallet af pladser frem mod 2030," udtaler konstitueret rektor for ITU, Jens Christian Godskesen, i meddelelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S